Nešlo spoustu věcí vyřídit jak úředníkům, tak lidem z řad veřejnosti. Jak prozradil starosta Jaroslav Soukup, nefungovaly počítače na matrice či na stavebním úřadu, nebylo možné platit faktury, dělat odměny zastupitelům a výplaty ani vystavovat protokoly. Počítačoví odborníci tam trávili dlouhé hodiny napravováním škod. Vedení radnice předalo případ policii.

„Bylo to obtížné období, snad je máme za sebou. Policisti nám řekli, že takových incidentů je v poslední době víc. My už jsme jednomu, ale mnohem menšímu útoku čelili před rokem, kdy jsme s tím bojovali jeden až dva dny, tehdy se to obstojně zvládlo,“ uvedl starosta.

Vyděračský text

Situace byla podle Soukupa o to nepříjemnější, že při pokusech dostat se do souborů na IT specialisty i zaměstnance úřadu vyskakovaly tabulky s vyděračským textem. Nafocené si je převzala policie. „Chtělo to po nás bitcoiny, tedy mezinárodní kryptoměnu a vyhrožovalo to sankcí, pokud podmínku nesplníme. Policisti nám řekli, že útok byl velmi sofistikovaný, přišel nejspíš ze zahraničí a je otázkou, zda se pachatele podaří dopátrat,“ přiblížil starosta.

Soukup přiznal, že se malá část dat ztratila. „Ale nešlo o nic závažného, byly to nějaké analýzy, rozbory, co nemají vliv na chod úřadu. Ztratilo se to ze společných disků. Teď se komplet celý vnitřní systém přeinstalovává, aby se dalšímu útoku zamezilo. Většina důležitých dat je uložena na lokálních stanicích, tím pádem jsou lépe ochranitelná,“ řekl starosta. Zdůraznil, že se neztratila data agendy státní správy.

Odkud útok přišel?

Nejhorší byl podle jeho slov první týden, kdy nešlo nic. „Vlastně jsme měli skoro dva týdny paralyzované počítače. Nechodily síťové aplikace, nešlo nic vyřizovat. Teď se zkoumá, zda šlo o cílený konkrétní útok nebo jestli to byl nějaký virus, který se do systému dostal ze vzdáleného přístupu,“ přiblížil Soukup. Správce sítě nyní navrhuje soubor opatření, aby se už situace neopakovala. Všechny programy prošly a procházejí novou instalací.

Policie potvrdila, že se jaroměřickým případem zabývá. „Ano, naši kriminalisté to prověřují. Vzhledem k dalším okolnostem však zatím nemůžeme dát bližší informace,“ uvedla krajská policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková.