Kolegyně má rodiče u Heraltic a to je tradiční lokalita na Třebíčsku, kde houby bývají v hojném množství,“ sdělila botanička Muzea Vysočiny Třebíč Jana Jelínková.


Podle jejích slov je letos příroda celkově opožděná o několik týdnů. Mohou za to chladné a deštivé dny v květnu a červnu. „Podhoubí je stále nachystané, čeká na příhodné podmínky, ty teď nastávají,“ doplnila Jelínková. V posledních dvou týdnech bylo teplé a deštivé počasí, v noci nebylo příliš chladno.


Lesník Vlastimil Vala žije v hájovně v Myslibořickém lese u Radkovic. Rovněž zaznamenává zvýšený pohyb houbařů v tamních hlubokých lesích. „Houby se začaly objevovat už tak od úterka 3. srpna,“ zmínil. Předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa Hojně na stránkách organizace popsal možnost houbařských úlovků takto: „Vyskytuje holubinka podmračná, suchohřib sametový, klouzek sličný, ale také začíná růst hřib dubový i jiné druhy hřibů.

Objevily se nově pýchavky obecné, vatovce či mladé kotrče kadeřavé. Rostou dále penízovky dubové, špičky obecné, bedly a pečárky všeobecně, takže sortiment jedlých hub se značně rozšířil.


Aktuální vývoj počasí je slibný, takže i do příštího týdne by mohl růst hub vydržet.“ Pokud si vášniví houbaři nejsou svým nálezem jistí a nechtějí riskovat zdravotní komplikace, mohou v Třebíči svůj úlovek konzultovat s odborníky z Muzea Vysočiny. Nově sídlí v rekonstruovaném objektu v Kosmákově ulici. K dispozici jsou ve všední dny od 8 do 16 hodin.

Aktuálně roste:

Houby jedlé

holubinka podmračná
suchohřib sametový
penízovka dubová
suchohřib žlutomasý
klouzek sličný
špička obecná
pečárka ovčí
hřib dubový
hřib koloděj
hřib strakoš
holubinka nazelenalá
pýchavka obecná

Houby jedovaté
pestřec bradavčitý
pečárka zápašná
vláknice rozpraskaná
muchomůrka tygrovaná

Zdroj: Jaroslav Landa, předseda České mykologické společnosti