Přitom ještě v těchto dnech se v obci dokončují práce na nové vozovce, jež pokryla čerstvě položené hlavní vodovodní a kanalizační řady.

„Hlavní jsou teď ale krajské silnice, dělá se na nich asfalt směrem k Želetavě," popisoval včerejší stav prací římovský starosta Rostislav Novák.

Dělníci musí nový povrch komunikace dokončit do konce tohoto týdne. Od pondělí totiž bude sloužit jako objízdná trasa silnice I/23. „Doufám, že to bude udělané kvalitně, aby nám silnice nějakou dobu vydržela," poznamenal starosta Novák.

S přílivem velkého množství osobních i nákladních vozidel si místní neoddechnou ani od stavebního ruchu. Nadále se totiž bude pracovat na novém vodovodu a kanalizaci pod místními komunikacemi a na domovních přípojkách. „Pro obyvatele je to náročné, dělali jsme totiž vodovod a kanalizaci zároveň. Pracuje se na tom od loňského června, hotovo má být podle plánu do konce září," líčil římovský starosta.

Objízdná trasa úseku Červená Hospoda Veverka by mohla skončit 12. října. Ředitelství silnic a dálnic tam chce pracovat už od příštího pondělí. Ještě před odfrézováním vozovky a následném položení dvou nových asfaltových vrstev čeká silnici nemalé množství dalších prací.

„V trase se nachází několik propustků, které je třeba odkopat, vybourat, upravit a vysanovat. Poté vybudovat nový propust, zasypat, vytvořit vozové souvrství. Na trase dál dojde k sanaci krajnic a části přilehlé vozovky místy až do hloubky 70 centimetrů," popisovala vedoucí úseku výstavby krajského ŘSD Františka Revúcká.

Objízdná trasa začne v Třebíči

Objízdnou trasu opravované silnice vyznačí silničáři už v Třebíči. „Povede přes Stařeč, Rokytnici nad Rokytnou a Římov do Želetavy a dále po silnici I/38 na kasárenskou křižovatku," řekla vedoucí krajského odboru dopravy Hana Strnadová.

Do 12. října má Ředitelství silnic a dálnic stihnout i dokončovací práce. „Dosypání krajnic, osazení svodidel a provedení vodorovného a svislého dopravního značení," doplnila Františka Revúcká.

Křižovatka u místní části Veverka, která spadá pod Rokytnici nad Rokytnou, zůstane po dobu stavby otevřená. „Od Třebíče budeme muset přes Rokytnici, ale domů se dostaneme," potvrdila starostka Chlístova Zdeňka Novotná. Opravy se nedotknou ani křižovatky v Červené Hospodě. „Průjezd na Jihlavu bude umožněn," podotkla Hana Strnadová z Krajského úřadu.

Zatímco pro řidiče je průjezd Třebíčskem z východu na západ nebo naopak utrpením, pro Římov by to mohlo být naopak výhodou. „Hlavně kamiony možná budou sjíždět ve směru od Brna už na Velkou Bíteš a dálnici, z druhé strany zase na Moravské Budějovice a nám se vyhnou," zamýšlel se starosta Rostislav Novák.

Do konce října je pro řidiče uzavřený průtah Kralicemi a Náměští. Úsek mezi Třebíčí a Vladislaví je neprůjezdný do 6. července. Na trase na ně čekají také četná dopravní omezení, třeba kyvadlový provoz na mostu přes železnici mezi Náměští a křižovatkou na Vícenice nebo u opravovaného přemostění Klapovského potoka při jeho ústí do řeky Jihlavy.