Blatničtí zastupitelé před pár dny odsouhlasili, aby v nově vznikajícím územním plánu obce figurovalo osm větrníků. Přitom je to právě rok, co si zástupci Venturealu i vedení Blatnice při veřejném projednávání poslechli od místních lidí nejeden zásadně negativní názor na věc. Proti se tehdy postavily Moravské Budějovice, Jaroměřice, Lukov, Ohrazenice. Vznikla petice, krajský úřad vydal na základě EIA – hodnocení vlivu na životní prostředí – záporné stanovisko. A jaroměřickému státnímu zámku by podle znalců houf větrníků za humny taktéž neslušel.


„Tady byli akorát dva křiklouni, co to nechtěli. Jinak to tu lidi naopak chtějí, byly by za to dobré kompenzace do obecního rozpočtu. Až milion korun ročně,“ prohlásil současný blatnický starosta Vladimír Holý.


Při poslední schůzi ze šesti zúčastněných zastupitelů byli všichni pro, aby tak zásadní dokument, jakým územní plán je, s elektrárnami počítal.
Dana Hrdá z nedaleké Ohrazenice byla loni jakýmsi mluvčím všech, co podepsali petici proti stavbě vrtulí. „Tahle novinka mě zaskočila. Myslela jsem, že už je to definitivně vyřízené, že prostě Ventureal pochopil, že tady nepochodí. Ale oni to zkoušejí znovu. Nepochopitelné.“


Podle posledních informací krajský úřad na svém zamítavém stanovisku trvá. Důvodem je mimo jiné snížení estetické hodnoty krajinného rázu, rozpor projektu s energetickou koncepcí kraje. Krajští úředníci poukazují i na to, že dosud firma Ventureal neprokázala významnou převahu celospolečenského zájmu na realizaci větrného parku nad zájmem ochrany přírody a krajiny.


Postoj radních trvá


Podle hejtmana Jiřího Běhounka k žádné jiné záležitosti není odpor obyvatel Vysočiny tak silný, jako k výstavbě větrných elektráren. A postoj nových radních i zastupitelů se v této věci nemění.


Jednatel Venturealu Alexander Szotkowski naopak nově tvrdí, že EIA vyšla vlastně ve prospěch projektu. „Bohužel brání nám politické vlivy z kraje,“ upozornil.


„Materiál EIA je pouze doporučující, rozhodnutí vydává stavební úřad. Nyní potřebujeme souhlas majitele pozemků, na kterých hodláme větrné elektrárny stavět, a změnu územního plánu,“ upřesnil Szotkowski.


A dodal, že pokud při územním řízení nastanou komplikace, Ventureal zváží další kroky. Nepřímo naznačil, že není vyloučená soudní pře.
Blatnice územní plán v současnosti nemá hotový. „Odhadem v druhé půli května proběhne společné jednání o návrhu územního plánu. Budou se k němu moci vyjádřit dotčené úřady, například E.On, krajský úřad, ochrana zemědělského půdního fondu a veřejnost,“ informoval Jaroslav Kunst z odboru výstavby a územního plánování budějovické radnice.


A co říká na osm zamýšlených stožárů, které mají o pětadvacet metrů převýšit dukovanské chladicí věže, třebíčský urbanista Milan Grygar? „Realizace rozsáhlého větrného parku mimo urbanizované koridory je v dané lokalitě zásadně negativním zásahem do krajiny, nehledě na problematické srovnání globálně nevýznamného ekonomického přínosu investice s úrovní kvality životního prostředí.“