Loni v létě totiž udělali obecní, 60 metrů hluboký vrt. Sehnali na to i 200 tisíc korun z dotací. Další dva vrty plánují. A velký rybník, ze kterého v létě 2016 po vydatném dešti vytekla voda, už je spravený a napouští se. Právě tato rozsáhlá, bezmála čtyřhektarová vodní plocha má podle starosty Slavíkovic Davida Habra velký vliv na hladinu spodní vody ve vesnici. Jakmile byl rybník prázdný a udeřilo navíc sucho, hladina ve třech obecních studních, ze kterých jsou rozvedené trubky s vodou do slavíkovických domácností, povážlivě klesla.

„Bojovali jsme s nedostatkem vody. Předloni nám vodárenská v suchém období občas vozila cisterny, pak pomáhali hasiči s dodávkami. Letos jsme už optimisté,“ líčí Habr.

Protialkoholní záchytná stanice. Ilustrační foto.
Třebíčan si zaplatil apartmán na náměstí, a tam se choval neslušně

Velký rybník, kterému praskla hráz, je soukromý. Jeho majitel ho díky dotacím nechal opravit. „Má komplet novou hráz, nové břehy, je vybagrovaný. Situace z léta 2016 by se opakovat neměla,“ věří starosta. Napouštění je zhruba v polovině, pomohly tomu zimní srážky. Navíc rybník nad ním, kterému místní říkají Stodolák a má stejného soukromého majitele, čeká jarní výlov. Voda z něj se bude vypouštět do zmíněného velkého rybníka.

Alkohol. Ilustrační foto.
V koštu pálenek byla nejúspěšnější žena

Proč se Slavíkovičtí nenapojí na vodovod, který vede z Vranovské přehrady? „Přípojku na vranovskou vodu máme daleko. Věřím, že by se dalo dohodnout s třebíčským svazkem vodovodů a kanalizací na finanční spoluúčasti. Jenže cenově by to pak pro obyvatele obce nevyšlo tak příznivě, jako když máme vodu svou,“ vysvětlil starosta s tím, že za vranovskou vodu by se platil pětinásobek současné částky. „Teď lidé platí 10 až 13 korun za kubík,“ upřesnil David Habr.

S třebíčským vodárenským svazkem obcí však Slavíkovice podle všeho v budoucnu jednat budou, protože do roku 2030 jim vznikne povinnost mít napojení kanalizace na čističku odpadních vod. Jednou z variant je, že spojí síly se sousedními Mladoňovicemi.