„Tradiční lidový zvyk pálení čarodějnic v podvečer 30. dubna bývá někdy doprovázen i nešvary, které mají negativní dopad na naše životní prostředí. Není výjimkou, že dochází ke spalování nejrůznějšího odpadu (různý plastový odpad, pneumatiky, dřevotříska, laminované materiály apod.) a do ovzduší se tak dostává mnoho nebezpečných chemických látek. Dým s těmito látkami pak vdechují nejen přímí účastnící akce, tedy především děti a mládež, ale také občané bydlící poblíž,“ oznámili úředníci třebíčského odboru životního prostředí.

Jejich stanovisko obsahuje i následující pasáž: „Chtěli bychom touto cestou na tato nebezpečí upozornit i v letošním roce. Nechceme zde podávat výčet právních norem, které tuto svéráznou formu likvidace odpadů označují za poškozování životního prostředí, přímo ji zakazují a umožňují ukládání pokut.

Upozorňujeme jen, že městská policie bude dohlížet nad dodržováním platných zákonů a v případě jejich porušování zakročí.
Věříme, že pěknou lidovou tradici lze dodržet i bez výraznější újmy na životním prostředí. Pro úplnost uvádíme, že na těchto otevřených ohništích lze dle zákona o ochraně ovzduší spalovat jen dřevo a suché rostlinné materiály bez škodlivých příměsí.“