Plovárna na třebíčské Polance letos 3. září zavřela své brány. Neotevře je až do června roku 2025. Celý příští rok bude totiž areál uzavřený kvůli rozsáhlé rekonstrukci, který ji má omladit. „Odhadované náklady jsou dvě stě milionů korun bez daně,“ informoval starosta Pavel Pacal s tím, že rada města na tuto rozsáhlou akci vyhlásila před několika dny veřejnou zakázku.

Studie rekonstruovaného areálu koupaliště na Polance. Zdroj: Se svolením MěÚ Třebíč
Třebíčské koupaliště Polanka se na rok zavře, čeká ho velká rekonstrukce

Anna Hoffmannová se na novou Polanku těší. „Hlavně, když už tam nebude tak studená voda. I kdyby se mělo udělat jen její ohřívání, budu za to ráda,“ prohlásila mladá Třebíčanka.

Jak vidíte rekonstrukci Polanky za 200 milionů korun vy? Napište nám na trebicsky@denik.cz.

Jenže ne každému se uvedená cena zdá přiměřená. „Rozumím tomu, že jsou stavební práce drahé a že stav Polanky je už za zenitem. Ale město chce zároveň rekonstruovat i zimní stadion. A v jeho případě se mluví o tom, že to vyjde na půl miliardy korun. Oba projekty se mi líbí, ale je otázka, zda v dnešní době, kdy každý šetří, není v součtu sedm set milionů korun příliš,“ zamyslel se senior Miroslav Pavlíček.

Jenže ani těch dvě stě milionů korun čistě za Polanku není koncových. Město totiž kvůli ní bude muset pořídit ještě jednu důležitou věc, která vyjde na další miliony.

Tou věcí je nová lávka, která k areálu vede. „V průběhu příštího roku vypíšeme veřejnou zakázku na vybudování nové lávky. Není to tedy součást veřejné zakázky na rekonstrukci plaveckého areálu. Ta nahradí stávající Bailey bridge, který je už nevyhovující,“ vysvětlil starosta.

Práce na opravě koupaliště začnou 1. dubna příštího roku a skončí až do 31. května 2025. „Veřejnou zakázku uděláme dvoukolově. Znamená to tedy, že v prvním kole firmy podají nabídky, načež se posoudí jejich kvalifikační předpoklady,“ dodal Pacal.

Jako z Rozmarného léta: v Třebíči po dlouhé době otevřeli historické převlékárny
Rozmarné léto v Třebíči: Fuchsovy převlékárny na Polance jsou otevřené

Ve druhém kole bude probíhat aukce, tedy nabídka stavebních firem, které budou soutěžit o to, kdo dokáže nabídnout co nejnižší cenu za své služby.

„Předpokládám, že to bude někdy v lednu či únoru příštího roku. Záležet to bude na dotazech potenciálních uchazečů – lhůta se může prodloužit, protože nyní se nedá říct, kolik těch dotazů bude. Samozřejmě ale chceme akci vysoutěžit nejpozději v únoru tak, aby vybraná firma měla dva měsíce na přípravu staveniště a od 1. dubna mohla začít stavební činnost,“ prohlásil Pacal.

Video: koupaliště Polanka v Třebíči projde rekonstrukcí.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Nejviditelnějšími změnami budou nové bazény s vyhřívanou vodou, bazény pro nejmenší děti, lepší zázemí pro rodiny či občerstvovací pulty. Vzniknou také nové tobogány či atrakce. Výčet těchto novinek ale nijak nedojal lídra opozice Jaromíra Baráka. Podle něj radnice nevyužila unikátního umístění areálu v místě plném zeleně. „Radniční koalice opět odmítla další příležitost ke skutečné revitalizaci,“ prohlásil Barák.

Všemu měla podle něj předcházet architektonická soutěž. „Ta by dala příležitost zkušeným týmům pracovat s unikátním začleněním lázní do přírody a navázat na budovu šaten architekta Fuchse, která je kulturní památkou, využít blízkost řeky, zvážit využití biotopů a dalších možností propojení s přírodním okolím,“ podotkl šéf opozice.

Zimní stadion v Třebíči
Rekonstrukce „zimáku“ v Třebíči vyjde na půl miliardy. Opravy začnou v dubnu

Ten také upozornil na částku, kterou má v plánu město za opravu utratit. „Dvě stě milionů korun za pouhé nahrazení stávajících bazénů nerezovými, doplnění několika vodních prvků a barů považujeme za velmi předraženou investici,“ doplnil Barák.

V následujícím roce Třebíčané o koupání nepřijdou, mohou navštěvovat plavecký areál Laguna. Ten fungoval již dříve souběžně s Polankou, jediné přerušení provozu bylo pokaždé způsobeno několikadenní plánovanou technologickou přestávkou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nový provozovatel autobusů v Třebíči

Zdroj: Deník/Milan Krčmář