Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plavci v Třebíči si stěžují na čistotu rybníka Kuchyňky

Třebíč /FOTOGALERIE/ - Známý třebíčský rybník Kuchyňku využívají lidé po léta ke koupání. Město ho před pěti lety nechalo odbahnit a na pláž na severním břehu navezlo nový písek. Našli se ale někteří plavci, kteří si letos stěžovali na jeho znečištění. Kuchyňka ovšem není rekreační rybník, stejně tak žádný jiný v majetku města.

30.9.2009
SDÍLEJ:

Populární rybník Kuchyňka patří neodmyslitelně k Třebíči. Plavci a ryby v jeho vodách si ale nemusí vždy rozumět.Foto: DENÍK/ Ivan Přibík

V horkém létě se do rozlehlé nádrže chodí osvěžit nejen obyvatelé blízkých čtvrtí Podklášteří a Týn. Mezi plavce patří i Michal Navrkal. Diví se, jak je možné, že město dostalo na odbahnění rybníka dotace a pak ho opět pronajalo rybářům. „Původně to měl být rekreační rybník, ale letos se v něm nedalo vůbec koupat. Rybáři ho nechali totálně zaneplešit. Byly tam zdechlé ryby, voda zapáchala. Tak, jak letos byla špatná voda, to tady ještě nepamatujeme,“ hřímal Michal Navrkal. Bydlí na Podklášteří, v Kuchyňce se koupe roky. V létě tam prý bývá plno lidí.


Kromě Kuchyňky vlastní město Třebíč dalších ještě asi 15 rybníků. Všechny jsou pronajaty rybářským společnostem, které na nich hospodaří. „Rybníky se v dřívějších dobách stavěly proto, aby se v nich chovaly ryby. Žádný z městských rybníků není rekreační,“ řekl Pavel Kraus, vedoucí správy majetku města.


Rekreační rybníky neexistují


Podle jeho vysvětlení není ani pojem „rekreační rybník“ uveden v zákonech či jiných předpisech, tudíž vlastně neexistuje. Město tedy Kuchyňku ani nemůže prohlásit za rekreační. Pokud ji lidé využívají k plavání, pak vždy jen na vlastní nebezpečí. Pokud by se z rybníku úředně „stalo“ koupaliště, situace je zcela jiná. Provozovatel musí plnit řadu povinností. Pro lidi je asi nejdůležitější to, že tam musí být denně uklízené záchodky, plavčík a pravidelně kontrolovaná voda.


Kuchyňka spolu s dalšími pěti rybníky prošla v letech 2003 až 2004 obnovou. Na akci za 22 milionů korun přispěl tehdy městu necelými 9 miliony korun stát. Radnice odbagrovala bahno a opravila hráze a stavidla.


Podle hospodáře třebíčských rybářů Ivo Bazaly je provoz Kuchyňky naprosto v pořádku. Ryby tam být mohou. Pravidla státní dotace umožňují chov ryb nižší věkové kategorie.


Kapři plavou ve vodě „legálně“


„Jako problém se ukázalo, že po prohloubení rybníku vybagrováním ho nejde zcela vypustit. Na dně zůstává voda. Jednali jsme proto s Agenturou ochrany přírody a krajiny. Povolili nám dát do Kuchyňky velké ryby starší věkové kategorie. Máme na to papír,“ vysvětlil Bazala. V Kuchyňce tedy letos bylo nasazeno asi 750 kaprů o váze 1,5 až 1,7 kg na kus. „Toto množství jsme nepřekročili ani o kus,“ sdělil rybářský hospodář Ivo Bazala.

Autor: Ivan Přibík

30.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští Snipeři vyloupili Bystřici

Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení