První se udála zhruba před měsícem. Jiří, dojíždějící do okresního města za prací, chtěl vyrazit k domovu. Pohledem zkontroloval auto, jak je před cestou zvyklý. A ejhle! Jedno kolo bylo prázdné. „Našel jsem v něm šroubek. Nebylo mi to podezřelé, mohl jsem na něj najet,“ připouští. Vyměnil tedy kolo s defektem za rezervu a nepříjemnost měl za vyřízenou.


Už po pár dnech ho ale potkala další. Na chlup stejná. Opět prázdné kolo a v něm šroub. Jiří začal tušit, že jde o úmysl. „Dvakrát tatáž věc, to nemohla být náhoda. Někdo to udělal schválně,“ zlobí se.


O to víc, že parkoviště, kde za stání platí, nikdo nehlídá.


„Je to tak. Máme tu upozornění pro řidiče, že platí za stání, parkoviště není hlídané,“ potvrzuje správce Lubomír Nejedlý. Podobnou příhodu, jako je ta Jiřího, nepamatuje. „Na něj měl asi někdo pifku. Řidiči tu nechávají auta i přes noc a nic takového se zatím nestalo,“ říká Nejedlý.


Prázdné kolo, poškrábaný lak, ulomené zrcátko či dokonce vykradené auto však může motoristy potkat prakticky kdekoliv.


Strážcem kamery


V Třebíči, kde je hladových parkovacích automatů jak naseto, není jediný bdělý hlídač. „Člověk, který by parkoviště obcházel, tu opravdu není,“ stvrzuje mluvčí městských strážníků Lucie Molčanová. Ve výhodě je tedy ten, kdo nechá auto stát v merku městských kamer. „Velká parkoviště jsou pod kamerami monitorována,“ dodává mluvčí.


Hlídané parkoviště by řidič zřejmě marně hledal i v Moravských Budějovicích. „To už zřejmě není nikde, v centru máme jen parkovací hodiny,“ konstatuje vedoucí odboru dopravy městského úřadu Jaromír Mafek.


Koho tedy potrestat, když se s vozidlem něco stane? Majitele zpoplatněné parkovací plochy, správce či kolemjdoucího, který vám v záchvatu zlosti padne do rány?


Zdá se, že jedině viníka. Pokud je známý. „Jakékoliv poškození vozidla policie řeší jako přestupek. I v jiné části města, kde prostranství není zpoplatněné,“ vzkazuje ředitel Městské policie v Třebíči Ladislav Prvák.


A poškozený řidič? Má-li povinné ručení, zahojí se v pojišťovně. „Sám mám zkušenost. Na parkovišti mě kdosi naboural a pojišťovna to uhradila,“ říká Jaromír Mafek.


Bez otazníků je to ve městech, která placená parkoviště nemají. Řidičům je jasné, že motorového člena rodiny opouštějí na vlastní riziko. Tak jako v Jaroměřicích nad Rokytnou či Náměšti nad Oslavou.


„Nemáme jediné placené parkoviště, neosvědčilo se nám. Lidi by platili za to, že jdou nakoupit, obchodníky bychom poškodili,“ míní starosta Náměště Vladimír Měrka.


Placená parkoviště nejsou automaticky hlídaná. Zpoplatnění řeší zákon 13/1997 Sb. v platném znění, dle §23 v případě nevyhrazených stání a dle §25 v případě vyhrazeného parkování – zvláštní užívání komunikace.