Na Žďársku ceny stoupnou o 11,9 procenta a na Třebíčsku zhruba o 13 procent, zatímco loni to v obou regionech bylo o šest procent. Na Jihlavsku ještě nebyl nový ceník schválen.

Lidé na Žďársku od Nového roku za metr krychlový pitné vody včetně DPH zaplatí 59,20 Kč, což je ve srovnání s letošním rokem o 6,30 Kč více. Rodina s roční spotřebou kolem 80 metrů krychlových vody si každý měsíc připlatí 42 korun, sdělila Dagmar Zvěřinová, místostarostka Žďáru nad Sázavou a šéfka předsednictva Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko.

Podle Zvěřinové se kromě změny daňové sazby v ceně pitné vody projeví zdražování energií, a to hlavně elektrického proudu. Vodárenská společnost v příštím roce také vydá více za surovou vodu, jejíž cena za metr krychlový se zvýší z letošních 3,88 koruny na 4,19 Kč. Cenu vody pro spotřebitele ovlivňují také investice do zlepšení čistoty odpadních vod, které musejí být provedeny kvůli ochraně životního prostředí.

Na Třebíčsku od ledna pitná voda podraží o 7,10 Kč na 59,70 Kč za metr krychlový. Hlouběji do peněženek budou muset sáhnout také obyvatelé Jihlavska. Svaz vodovodů a kanalizací Jihlavsko ale zatím ceny nezveřejnil s poukazem na to, že budou schváleny až 11. prosince na valné hromadě svazu.

O něco dražší pitná voda bude i na Havlíčkobrodsku. Společnost Vodovody a kanalizace od ledna do ceny promítne pouze zvýšenou sazbu DPH. Další úpravy, které navážou na růst výrobních nákladů, budou provedeny od dubna, stejně jako každý rok. Zákazníci této společnosti zatím za metr krychlový pitné vody platí 47 Kč.