V první etapě přijely do sídliště malé bagry, které na multikáry naložili betonové obrubníky a písek. Jednalo se o ulice Školní, Kyjevská, Maxima Gorkého a další. „Hlavním důvodem rušení starých pískovišť v tomto sídlišti je, že již nevyhovují stále přísnějším hygienickým a bezpečnostním předpisům pro hraní našich dětí. V tomto sídlišti i po zrušení některých pískovišť jich zde zůstane dalších 12,“ spočítal vedoucí odboru komunálních služeb Alois Krčál.

Opatření města mnozí dospělí chápou, děti už tolik ne. I když byla pískoviště zavezeny zeminou, přesto děti opatření nerespektovala a staví si hrady na místech bývalých pískovišť i nadále.

„Je škoda, že jsou pískoviště rušena, ale naštěstí mám dcerku kam vodit,“ komentovala situaci jedna z maminek, která nechtěla být jmenována.

„Je třeba si také uvědomit, že zajištění provozní bezpečnosti dětských hřišť tak, aby splňovala neustále zpřísňující se požadavky norem, je rok od roku dražší. Není možné držet trend, který byl před desítkami let při budování sídlišť, kdy pomalu u každého panelového domu bylo pískoviště,“ vysvětlil Krčál.


Radnice v posledních letech některá vytipovaná pískoviště oplocuje, aby je alespoň částečně ochránila před znečišťováním od volně pobíhajících psů.

„Plochy po demontáži starých pískovišť budou zavezeny zeminou a zatravněny,“ doplnil Krčál.

MARTIN SKLENÁŘ