Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Svoboda: Další halovou sezonu už nesmím ztratit

Svitavy /ROZHOVOR/ - Obyčejný člověk by se nad takovým zraněním možná ani nepozastavil, v běžném životě by ho totiž ani nějak zvlášť nelimitovalo. Jenže pro budišovského překážkáře Petra Svobodu je doslova pohromou.

14.7.2012
SDÍLEJ:

Petr SvobodaFoto: GetPhoto/Martin Salajka

Poraněný úpon achilovky ho výrazně limituje již více než půl roku. Musel obětovat halovou sezonu, musel obětovat letní olympijskou sezonu.

Není tedy divu, že se mu, přes jeho pověstný humor, hlavou honí černé myšlenky. „Další halovou sezonu už nesmím ztratit, chtěl bych se pokusit obhájit titul mistra Evropy," svěřil se Svoboda na rehabilitačním soustředění ve Svitavách, kde našel dočasný azyl se svou přítelkyní, tyčkařkou Jiřinou Ptáčníkovou. Ta pro změnu ladí formu právě směrem k Londýnu.

Příznivci atletiky si zvykli, že Petr Svoboda, pokud není v Praze, tak trénuje na La Santě na Kanárských ostrovech. Co vás přimělo, že vaše kroky skončily ve Svitavách?

Já už jsem byl dlouho dopředu připravený, že zase poletím na Kanáry, ale potom jsem dostal tuhle nabídku. Vzkázali mi, ať sem na týden přijedu a pak se rozhodnu. Zvědavost mi nedala a já po třech dnech zrušil na Kanárech rezervaci. (smích) Tam jezdím za sluníčkem a teplem, ale to je i tady. Vykoupat se můžu i ve Svitavách, bazén tady je. (smích)

Co říkáte areálu?

Jsem úplně nadšený. Mám tady všechno, co potřebuju. Už jsem objel kus světa, ale tohle jsem ještě nezažil. Skvělé komplexní sportovní centrum. Kdyby něco takového bylo u nás doma, bylo by to fajn. Nejvíc mě dostává támhle ten umělý kopec. (ukáže do vnitra areálu)

Vy se stále nacházíte ve fázi rekonvalescence. Máte ve Svitavách i v tomto směru potřebné zázemí?

Jsem maximálně spokojený. To, co mám k dispozici v Praze, je i ve Svitavách. Navíc se tady o mě dvakrát denně stará místní fyzioterapeutka. Je zvyklá pracovat s malými dětmi a zná tedy tu mravenčí práci a s námi sportovci to je dost podobné. (smích)

Vraťme se na začátek vašich problémů. Jak vůbec vznikly?

Moje zranění vzniklo v podstatě už při přípravě na loňskou letní sezonu. Měl jsem problém s chodidlem a vazy a celou jsem ji musel nakonec odpískat. Potom vše vypadalo dobře, po přípravě na halovou sezonu jsem cítil formu, jenže asi jak jsem noze podvědomě při došlapu ulevoval a více zatěžoval vnitřní stranu, tak se mi achilovka zanítila. Pan doktor Horel mi při lednové operaci vyčistil tíhový váček a šlachu, která byla už z části přirostlá na úponech. Tenhle zákrok prý byl nutný, jinak bych se prý tohoto problému nezbavil.

Jenže bolesti vám při tréninku neustupovaly, musel jste vzdát i olympiádu v Londýně. Jak jste na tom nyní?

Pořád se v tom nějak plácám. Na úponu patní kosti se mi udělal nějaký granulom. Mám za sebou jednu rázovku, čeká mě druhá. Třetí může napovědět, možná jich bude potřeba pět. Za nějakých dvanáct dní bych měl vědět, co bude dál. Při špatném scénáři by mě čekala další operace, ale už by nebyla tak zásadní jako v lednu. Byl by to jen takový řez pod kůži. Na ni se mi už samozřejmě nechce, ale na druhé straně nechci nic uspěchat a podcenit.

Hrozí tedy, že byste vynechal i tuhle halovou sezonu?

O tom nepřemýšlím. Zimu už prostě nechci zrušit, chci se pokusit obhájit titul halového mistra Evropy. Je to strašně velký nápor na psychiku. Připadám si jako sud možností, jak to vyřešit. Jenže mně už se zdá, že jsme úplně na dně a já už nemám kam sáhnout.

Nemyslíte zpětně, že jste rekonvalescenci po první operaci trochu uspěchal?

Asi jsem opravdu začal moc brzy. Šel jsem přes bolest, slzy, prášky. Jenže mně se zdálo, že mi ujíždí ten olympijský vlak.

Takže hypoteticky, kdyby nebyl teď olympijský rok, tak byste se o tak rychlý návrat nepokoušel?

Patrně ano.

Váš tréninkový den zřejmě moc pestrý nebude, jak vypadá ten ve Svitavách?

Ráno chodím do posilovny, klasický kruhový trénink. Je to kvůli tomu, abych si aspoň udržel postavu. Dobře vím, že není nejtěžší začít, ale vrátit se. Potom je rehabilitace, nějaká ta procházka, rehabilitace.

Předpokládám, že přístroje z posilovny a rotoped už musíte nesnášet, že?

Tak to je pravda. (smích) Třeba na rotopedu jsem už ujel třikrát Tour de France. Bohužel, tohle mě jen udržuje, ale já bych rád viděl nějaký progres. Kompletně mě posílí jen běh. Jenže já jen zpevňuju tělo a ťapkám po trávě nebo běhám ve vodě.

Bere to hlava?

Těžko, s psychikou je to těžké. Byly chvíle, kdy jsem chtěl končit. Prohlížel jsem si stránky s možnostmi práce, hledal brigádu. Alespoň na dobu, kdy budu zraněný.

Abyste se zabavil?

Přesně tak. Jenže to bohužel není možné. Každou chvíli můžu čekat telefon, kde se ozve třeba docent Kolář a řekne: ‚Tak přijď zítra v jedenáct.' Tohle by nešlo skloubit.

Nedávno skončilo v Helsinkách mistrovství Evropy. Kde byste se viděl, kdybyste tam mohl odcestovat?

Myslím si, že bych skončil asi třetí.

Překvapil vás Rus Šubenkov, vítěz běhu na 110 metrů překážek?

U Rusů je to typické, vždycky někdo vylítne. Otázkou je, zda to potvrdí v dalších sezonách. Borisov měl v hale na šedesátce překážek osobák 7,44 a venku nezaběhl nic. Šabanov ji dával za 7,50 a venku má osobák 13,36. Přitom by měl s takovým potenciálem venku běžet pod 13,20. Je ale pravda, že v Šubenkovovi něco je, i trenérovi (Luděk Svoboda pozn. autora) se líbí. Je to talent, ale nemá tak vytříbenou technikum, což je pro další růst důležité. Možná by ale mohl být prvním bílým atletem, který dá stodesítku pod třináct.

To byl ale váš sen!?

To mi možná ukradne, ale tahle meta zůstane mým snem dál. Dobře vím, že je jedna věc je splnit si sen a jedna věc je být první.

V Helsinkách byl třetí Artur Noga…

Tenhle bronz jsem mu hodně moc přál. Konečně získal velkou medaili mezi dospělými a může se v klidu beze stresu připravovat na Londýn. Když běžel na Odložilově memoriálu, tak u nás přespal. Dlouho jsme spolu mluvili do noci. Moc jsem to potřeboval. Vyslechl jsem si, jak on zvládal ty stresy minulý rok, když byl také dlouho zraněný. Důležité bylo, že ho jeho tělo podrželo.

Máte nyní více času, sledoval jste teď velké atletické závody?

Samozřejmě chci mít přehled o lidech ze svého okolí. Sleduju jen ale Čechy, jako jsou třeba Víťa Veselý, Pája Maslák a samozřejmě Jiřinka. S tou se doma o atletice bavím hodně, jinak to nejde, protože je vždycky plná dojmů. Jinak se ale na atletiku v televizi nedívám. Nechci se stresovat, ničí mě to. Stačí mi se podívat na výsledky někde na internetu.

Na olympiádu jako divák tedy kvůli Jiřině pojedete?

To jo. (smích) Na normální závody, pokud nejsou v republice, s ní teď nejezdím. Ono to logisticky ani nejde. Na olympiádě s ní však budu. Řekl jsem si, že chci být aspoň dvakrát na olympiádě. Peking mám za sebou jako závodník (13. místo pozn. autora), v Londýně budu jako divák. Aspoň o tom budu jednou dětem vyprávět. (smích)

Takže to bude jen na otočku?

Přesně tak. Na kvalifikaci tyčky žen a pevně věřím, že i na hlavní závod.

Říkáte, že se atletikou nechcete stresovat. Neláká vás ale vidět jiný sport?

Když bude čas, šel bych. Vstupenky ale nemám, o to by se musela postarat Jiřinka. Uvidíme.

Když máte více času, dokončil jste už dům?

Barák už je v cajku. Najednou mi ale přijde celkem přeplácaný, jak tam pořád něco dáváme. Je ale pěkně vymazlený, občas když doma ležíme na gauči, tak si připadáme, že máme pohodičku jako v té scénce Matonoha s Liškou. (smích) Takhle se s Jiřinkou bavíme…

A také jste měl čas udělat jedno manažerské rozhodnutí…

Rozvázali jsme spolupráci s Pavlem Průšou a Alfonzem Juckem a s Jiřinkou přestoupili do Vittore Teamu. Máme tady takové podmínky, které bychom asi nikde jinde nedostali. Pokud bych měl jít znovu na operaci, zkusím poprosit šéfa, jestli by mi zaplatil rehabilitaci na speciální klinice v Rakousku. Tam jezdí hlavně nejlepší fotbalisté a tenisté Evropy. Existuje několik zásadních problémů s achilovkou a oni tam dobře vědí, jak při každém postupovat.

Kdo je Petr Svoboda

Narozen: 10. 10. 1984 v Třebíči

Klub: PSK Olymp Praha, odbor sportu ministerstva vnitra

Největší úspěchy: 1. místo na HME v Paříži (2011), 3. místo na HME v Turíně (2009), 6. místo na MS v Berlíně (2009), účastník v roce 2006 HME v Birminghammu (SF 60 m př.), a v roce 2004 HME v Madridu (sedmiboj nedokončil), v roce 2007 mistr ČR na 60 a 110 m překážek, v roce 2008 čtyřikrát vytvořil český rekord na 110 m př., na OH v Pekingu skončil na 13. místě, na HMS ve Valencii na 11. místě (60 m př.), ve Světovém finále ve Stuttgartu 2008 doběhl druhý, 2009 v Soluni čtvrtý. V řadě mítinků Grand Prix a dalších významných závodů se umístil v první pětici či dokonce na stupních vítězů.

Osobní rekordy 60 m př.: 7,48 (český rekord), 110 m př.: 13,29 (český rekord), desetiboj: 7 123, sedmiboj: 5 899, 100 m: 10,69, dálka: 764.

Autor: Pavel Mikeš

14.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výstava v Zahrádkářském domě ve Švabinského ulici.
22

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Ve volebním obvodu Vladislav může k volební urně přijít 756 oprávněných voličů.
5

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Víkend: Koná se drakiáda i setkání s čajomilcem

Třebíč - Autorské čtení, vyprávění cestovatelů, tvoření s dětmi a drakiáda. Takové jsou tipy Denku na nadcházející víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení