Signatáři míní, že obdobným způsobem byla zdravotnická dokumentace vedena i na jiných odděleních, a zodpovědné je za to vedení nemocnice, řekla před předáním petice hejtmanu Miloši Vystrčilovi mluvčí petičního výboru Šárka Vítková.

Primář je podle Vítkové na Třebíčsku přirozenou autoritou, rodiče mají obavy, že se péče o malé pacienty zhorší. "V petici vyjadřujeme přání rodičů, aby nám zachovali vedení našeho dětského oddělení, abychom nebyli trestáni v souvislosti s tím, co se stalo na dětském oddělení, masově ještě my ostatní. Je to protest proti výpovědi jako nepřiměřenému prostředku řešení té situace. Přáním rodičů je, aby se primář vrátil na svůj post," uvedla.

Vítková si nemyslí, že primář selhal jako manažer oddělení. "Zřizovatelem ta chyba byla vytčena přímo vedení nemocnice, protože dokumentace se zřejmě stejným stylem vede v celé nemocnici a není to zřejmě problém jediného oddělení, které mělo momentální kontrolu. Tak to vnímáme my z venku," řekla.

Na krajský úřad, jenž je zřizovatelem nemocnice, tak v kauze zaměněných novorozenců dorazila už druhá petice. Tu první, jež byla zahájena okamžitě po propuštění Kozáka, podepsalo přes 500 zaměstnanců nemocnice, tedy více než polovina. Lékaři tehdy navíc vypověděli pohotovostní služby, které ale po 14 dnech stáhli.

Personální otázky jsou podle náměstka hejtmana Pavla Hájka plně v rukách ředitele, rada kraje mu nic nemůže ukládat. "Podle nového zákoníku práce nelze primáře odvolat z funkce. Musel dostat výpověď z pracovního poměru s tím, že výpovědní lhůta mu běží do 31. prosince. Ředitel Petr Mayer s právníkem hned odvolanému primáři deklarovali, že pokud bude mít zájem, nechť setrvá na oddělení jako lékař," řekl Hájek.

Třebíčští kriminalisté případ záměny novorozenců uzavřeli s tím, že trestný čin se nestal. Poměry na oddělení se ale musí zabývat znovu. Úřad pro ochranu osobních údajů předal okresnímu státnímu zastupitelství stížnost Radky Chovancové. Žena upozornila na možný únik osobních dat jejího syna, který byl letos v nemocnici kvůli podezření z otravy cizí látkou.