Cyklostezka vede rovně jako přímka – a najednou bez zjevného důvodu zahne. To je prapříčina sporů, které se nyní rozhořely v Moravských Budějovicích. „Také jsem to zaznamenal. Prý se kvůli tomu esíčku bude muset vykousnout kus koupaliště,“ poznamenal k tomu Antonín Svoboda.

Tomu se zásah do plaveckého areálu příliš nelíbí. „Je to škoda. Na konci srpna kvůli tomu vznikla i petice,“ sdělil dále mladý obyvatel města.

Zmíněná petice mezi lidmi skutečně kolovala, přičemž za poměrně krátkou dobu nasbírala asi pět stovek podpisů. Petenti ji předali vedení města na zasedání zastupitelstva v pondělí druhého září. A město z ní má nyní poměrně těžkou hlavu.

Mezi těmi, kdo petici podepsal, byla i Miroslava Bendová. Ta je ředitelkou příspěvkové organizace Zikos, která má ve svém ranku jak plavecký areál, tak i přilehlý zimní stadion. Oba patří městu. „Ano, petici jsem podepsala a kvůli koupališti i vystoupila na zasedání zastupitelstva,“ potvrdila Bendová. „Nelíbí se mi to. Práce, které koupaliště zasáhnou, jsou navíc hlavním důvodem, proč máme od pondělí koupaliště zavřené. Teď je středa, třicet stupňů, a stále se tu nic neděje,“ podotkla ředitelka.

Cyklostezka, která až ke koupališti povede podél potoka Rokytka, do koupaliště zabočí na jeho západní části, zhruba čtyřicet metrů od parkoviště mezi plaveckým areálem a zimákem. Z areálu koupaliště „vykousne“ dlouhý pás široký asi pět metrů. „Ten bude kopírovat stávající plot. Kvůli tomu zmizí třeba stánek s občerstvením,“ doplnila Bendová.

Pozemek a dotace

Za stánkem cyklisté budou jezdit těsně vedle hřišť na plážový volejbal a fotbálek. Kvůli tomu zřejmě padnou k zemi i zdejší stromy, které lemují plot. „Jedná se o asi sto metrů, které z koupaliště budeme potřebovat,“ informoval místostarosta Jan Švaříček.

Důvodem, proč město muselo udělat takovou nezvyklou odbočku, jsou majetkové vztahy. „Pozemek, který vede kolem Rokytky, v těch místech není náš. Současní majitelé si tam přejí zachovat přírodní povrch,“ doplnil Švaříček.

Podle něj je jakákoli změna v současné době neřešitelná. „Cyklostezka už v Budějovicích vzniká několik měsíců. Etapa u koupaliště se má začít stavět v tomto týdnu a stavební firma s tím počítá, má to ve smlouvě. Asi by to šlo změnit, kdybychom na cyklostezku neměli dotaci. Ale ta je ve výši pětaosmdesáti procent,“ řekl místostarosta. „Délka cyklostezky je jedním z hlavních indikátorů, které se při žádosti o dotaci dokazují. Pokud bychom ji chtěli zkrátit, museli bychom požádat o změnu. Jenže vyjadřovací lhůty jsou dlouhé. Výsledek, zda vůbec můžeme trasu zkrátit, bychom se dozvěděli až někdy na jaře. Zároveň by to mohlo také znamenat ztrátu dotace,“ vysvětlil Švaříček.

Město podle něj může smlouvu o dílo změnit jen do patnácti procent rozpočtu. „Teoreticky bychom část kolem koupaliště mohli vyjmout, do těch patnácti procent bychom se vešli. Ale bylo by to na hraně. Pak bychom neměli žádný prostor pro případné úpravy – nemohli bychom třeba ani posunout sloup veřejného osvětlení,“ doplnil místostarosta. „Kdyby ta petice přišla o půl roku dřív, jsme s ní naprosto v pohodě. Požádali bychom o změnu a vysoutěžili bychom zakázku bez části okolo koupaliště. Teď už to ale nejde,“ doplnil Švaříček.

Vedení města petici přijalo a v úterý ji probírala rada města. Ta k ní nyní připravuje oficiální vyjádření. Podle Švaříčka cyklostezku připravovalo minulé vedení města, které o její chystané trase veřejně neinformovalo.