Majitel psa této výjimečné rasy žije v Jevanech u Prahy a když hodlá s rodinou odjet na dovolenou, naučil se spoléhat na péči Zdeňka Veleby.


„To máte tak. Já už jsem mu v minulosti cvičil psy, on si na mě zvykl, důvěřuje mi. Je rád, že se mu o pejska postarám,“ říká Veleba.


Když měl Zdeněk Veleba před patnácti lety těžký úraz v lese, přemýšlel, co dál. Práce se psy ho vždycky bavila. Koupil v Lukově velký dvůr a kousek pole, postavil několik kotců a začal cvičit psy. Někteří spokojení zákazníci se pak před odjezdem na dovolenou obraceli na Velebu s prosíkem, zda by se o jejich domácího miláčka postaral. K tomu se nedávno přidala moravskobudějovická radnice se žádostí, jestli by sem nebylo možné umístit zatoulaná psiska odchycená ve městě.


Pes, který viděl uhořet svého pána


Dnes u Veleby pobývá 35 zvířat v pěkném, čistém prostředí, za výběh jim slouží obrovská travnatá plocha. Jsou tu kotce s psími šlechtici, z nichž někteří jsou „na hotelu“, jiní právě absolvují výcvik. A vedle nich koukají roztomilí nalezenci, mezi nimiž kraluje Bedřich. Bedřich je bílá „pouliční směska“, velký mazel a srandista.


„Každý nalezenec dostane jméno a tohle je prostě náš Bedřich. Musí tu pobýt půl roku pro případ, že by se o něj přihlásil majitel. Teprve potom jej můžeme předat zájemci. Bedřicha už okukovalo pět lidí, tak uvidíme, kdo si ho nakonec odvede,“ podotýká Veleba. Má tu i psíka, který ze smečky jako jediný v dubnu přežil požár rodinného domku v Jackově, při němž uhořel majitel. Tehdy zbídačené a vystresované zvíře by dnes nikdo nepoznal. Pěkný kožíšek, veselé oči a přívětivá nátura svědčí o dobré péči.


Lovecké psy dokáže Zdeněk Veleba připravit na veškeré zkoušky. „Kdo chce mít zvíře jako chovné, musí s ním absolvovat výstavy a právě zkoušky. To znamená, že lidi si pořídí štěně s výbornou tělesnou stavbou, rok ho mají doma, pak ho svěří mně a já je připravím,“ vysvětluje Veleba. Se psy má letité zkušenosti, stačí jedno hvízdnutí a zvířata nehnou brvou. „Pes musí vědět, kdo je v domě pánem a toho musí naprosto respektovat. Potřebuje stálý diktát. Potom s takovým zvířetem nemáte potíž. Podle mých zkušeností je nejlepší parťák k dětem retrívr. Je to trpělivý dobrák,“ říká zkušený cvičitel. Na obranu domu má jasného favorita – výmarského ohaře. Dokáže nekompromisně zatočit s nezvanými hosty a naprosto oddaně sloužit svému pánovi.

Psí hotel

Když Zdeněk Veleba psa přijímá, zbaví jej blech, klíšťat a odčerví ho. Zkontroluje, zda má všechna očkování, největším strašákem je psinka. Pobyt stojí podle velikosti psa, pohybuje se velmi zhruba řečeno okolo sto korun na den. Pes dostává kvalitní granule, které má Veleba od svého dodavatele. Přes den zvíře nechá několikrát vyběhnout, aby mělo večer energii jen na odpočinek.