„S dobrovolníky spolupracujeme. Jsou to buď lidé z řad veřejnosti nebo studenti zdravotnických škol. Máme seznam dobrovolníků a v případě potřeby jim voláme,“ sdělila mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Zároveň dodala, že ani studenti zdravotnických škol však nemůžou manipulovat s léky ani pacienty. „Využíváme je například při administrativních úkonech, kdy se zadávají do různých tabulek počty pacientů, v odběrových stanech či laboratořích,“ uvedla příklady Monika Zachrlová.

V jihlavské nemocnici zatím do práce zapojují jednotky dobrovolníků. „V příštích dnech a týdnech ale zřejmě přitvrdíme, protože personál je stále více nemocný,“ informovala Zachrlová.

Pracovníkům z havlíčkobrodské nemocnice je aktuálně k dispozici celkem pětačtyřicet pomocníků. „Z toho je patnáct mediků a třicet studentů různých zdravotnických oborů středních a vysokých škol. Prozatím využíváme studenty a jednoho medika, protože teď potřebujeme takovou tu pomocnou práci, kterou dělají sanitáři,“ sdělila mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo s tím, že z takového zájmu mají v nemocnici velkou radost.

V Nemocnici Třebíč volají po pomoci všeobecných a praktických sester. „Hlásí se hodně dobrovolníků, kteří nemají zdravotnické vzdělání, které mi právě potřebujeme. Abychom mohli dobrovolníky umístit přímo k pacientům, tak je to pro nás priorita,“ řekla mluvčí třebíčské nemocnice Jitka Mácová.