O zámek v Jemnici se starají cyriaci, mezinárodní řád křižovníků s červeným srdcem. „Dá se říct, že v našem srdci to léto stále pokračuje," glosoval letní sezonu generální převor cyriaků Jiří Stanislav. Podle něj se letošní sezona na jemnickém zámku opravdu vydařila. „Jak se nám povedlo zahájení sezony 10. května, tak od té doby se to příjemně rozjelo. Návštěvnost se nám výrazně zvedla. Jen tuto sobotu přijel autobus se čtyřiceti lidmi ze Znojma, a to je konec září. Celkem od května navštívilo zámek asi čtyři tisíce lidí. To je velmi výrazně víc než loni," těší Stanislava.

V Polici byla letošní návštěva průměrná. „Sezona byla standardní jako v předchozích letech. Za dva měsíce do zámku zavítalo asi pět set návštěvníků. Letošní novinkou byla nově otevřená poznávací cesta zámkem. Turisté to využívali, i pokud přijeli například v pondělí, kdy byl zámek zavřený, v takovém případě navštívili alespoň park," řekl starosta Police Karel Janoušek.

Opravy pokračují

Oba objekty procházejí postupnou opravou. V Jemnici se nyní dokončuje oprava půdy. „Na to jsme letos dostali devět set tisíc od ministerstva kultury. V plánu je nyní oprava střechy, aby nám na to, co jsme nyní opravili, nepršelo," popsal Jiří Stanislav.

Pilně se pracuje také v Polici. „Dokončujeme opravu zámecké terasy, která na tom byla špatně staticky. Třetím rokem ji opravujeme a to se nyní dokončuje díky Programu záchrany architektonického dědictví. Ta bude letos hotová staticky, ale ještě nebude mít nový kabát, do toho se pustíme příští rok," sdělil Janoušek.

V Polici dostávají pravidelně od půl do celého milionu korun. Za tyto peníze opravují, co je zrovna potřeba. „My něco začneme a následně musíme přeskočit na něco jiného. Dělali jsme střechy a museli jsme je přerušit a jít opravit terasu," vysvětlil starosta. Pokud jim však vyjde dotace, o kterou žádali v červnu na Norské fondy, mohlo by se u nich blýskat na výrazně lepší časy. „Žádáme o 27 milionů. Vědět, zda se to podaří, budeme až v prosinci. Tato částka by kompletně objekt zachránila," přeje si Janoušek.

Velké plány mají také v Jemnici. „Díval jsem se na historii města a zjistil jsem, že před druhou světovou válkou bylo za Jemnicí letiště, kde dokonce byli nějací letečtí akrobati. My jsme to lokalizovali a ono je to stále vedeno jako letiště, kde pro zemědělský podnik přistávají například letadla na práškování. Rádi bychom to zprovoznili pro ultralighty," nastínil Stanislav. Jeho přáním je, aby tam již příští jaro přistálo první letadlo. V Jemnici se řídí heslem dragounů: „Peníze a strach jsme nikdy neměli." Sám Stanislav však dodává: „Ale ty peníze by přišly vhod."