Velkovýrobci mají zákaz dopředu informovat o zamýšleném zdražování

Loňská čísla jsou dávnou minulostí. Cena jedné tuny mouky je letos šest tisíc dvě stě korun oproti loňským třem a půl tisícům.

„Snížil se nám zisk, přestože jsme zdražili,“ hlásí drobní pekaři.

Velké společnosti, jako Delta pekárny či PENAM, zdražování nekomentovaly. Rovněž odmítly objasnit, jaké další navýšení cen zákazníky v blízké době čeká.

„Antimonopolní úřad nás vyzval, abychom se zdrželi jakýchkoli komentářů ohledně zvyšování cen potravin,“ oznámil Jaroslav Kurčík, generální ředitel firmy PENAM, která patří mezi největší dodavatele pečiva v Česku.

Šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina je znepokojen tím, že významní hráči na trhu dopředu oznamují nárůst cen, což může ovlivnit konkurenci. Úřad má v úmyslu šetřit, zda se některé velké firmy nedopustily kartelů. Pokud by pochybení zjistil, může uložit i mnohamilionové pokuty.

„Letos je tlak dodavatelů na růst cen jejich produktů mnohem vyšší než v minulosti. Z toho důvodu jsme byli nuceni již několikrát zdražit pekárenské výrobky,“ komentoval situaci Libor Kytýr,mluvčí firmy Ahold, která v Třebíči provozuje Hypernovu a Albert. Podle jeho vyjádření byl Ahold nucen zvýšit cenu rohlíku o 60 haléřů, chléb Šumava stojí o 5 korun víc, než dřív.

Třebíčský supermarket Kaufland v rámci cenové války má nyní chléb dokonce takzvaně v akci.

A co na to zákazník?

„To víte, jsou to položky, které člověk koupit musí, v budoucnu má ale být prý ještě hůř,“ nastínila Marie Procházková ze Znojemska, důchodkyně, která přijela na obhlídku nového třebíčského Intersparu.

Ceny chleba a rohlíků ve vybraných obchodech na Třebíčsku

prodejna
chléb
rohlík
Kaufland
9,90
1,90
Interspar
27,90
2,50
Hypernova
27,90
2,50

Jednota Moravské Budějovice

26,90
2,-
Klas Jaroměřice
22,-
1,80

Vonka Moravské Budějovice

24,-
1,80