Tento fakt ovšem nemění nic na tom, že rok od roku je včel stále méně. Snižuje se i počet samotných včelařů. Jaké jsou toho důvody, když český med je nejkvalitnější na světě, pohovořil žirovnický včelař František Pokorný.

Před několika dny se konalo zasedání okresního svazu včelařů, kterého jste se také účastnil. Probírala se také situace kolem úhynu včelstev?
Ano. Bylo to jedno z hlavních témat. Výsledky na Jihlavsku jsou ovšem poměrně dobré. Na Pelhřimovsku od roku 2003 včelstev dokonce přibylo, a to o třináct procent. Globálně lze ale říci, že včel rok od roku výrazně ubývá.

Jaké jsou důvody úhynu tohoto pracovitého hmyzu?
Hlavním důvodem jsou různé choroby.

Které jsou ty nejvážnější?
Hrozbou všech včelařů je mor včelího plodu. To je velice nebezpečná choroba, která může přežít i několik let přímo v úlu. V posledních letech je ale hlavní příčinou napadení včel varroázou. Což je nemoc, kterou způsobuje roztoč Varroa destructor.

Proč je tento roztoč nebezpečný až v posledních několika letech?
Tento roztoč byl objeven někdy před pětadvaceti lety. Nyní je ale přemnožený, a to zejména kvůli teplým zimám. Roztoči se tak mohou rozmnožovat daleko dříve a napadají ještě spící roje.

Dají se tyto dvě největší zkázy včelích rojů nějak léčit?
Mor včelího plodu se léčí ohněm. Musí se vše kompletně spálit, aby se mor neroznesl dál. V okolí centra se pak dodržují přísné veterinární kontroly. V zahraničí se snaží léčit tento mor antibiotiky. To je ale nebezpečné. Antibiotika byla totiž objevena i v medu, vyrobeným takto léčenými včelami. Varróaza, pokud je podchycena včas, se pak dá léčit například Variolem. To je roztok, který se například aerosolem nanese do úlu. Musím dodat, že díky vysoké úrovni české veterinární péče jsme na tom dobře. Mohli by se od nás učit i v zahraničí.

Úhyn včel ale není jediný problém českého včelařství. Je pravda, že včelařů stále ubývá?
Ano, i to je pravda. Zájemců o tento obor je stále méně. Například na Pelhřimovsku je oproti roku 2003 o padesát tři včelařů méně.

Co je podle vás hlavní příčinou?
Nemáme předat komu naše zkušenosti. Mladí o včelařinu nemají zájem. Alarmující je i fakt, že průměrný věk všech včelařů v ČR je šedesát let.

Uhynulá včelstva
Počet uhynulých včel za rok 2007 v procentech (příklady):

Pelhřimovsko – 9,3
Jihlavsko – 8,5
Havlíčkobrodsko – 6,5
Jindřichohradecko – 12,9
Táborsko – 43
Benešovsko – 39, 7
Písecko – 33,8
Rokycansko – 51
Českobudějovicko – 52
Praha – západ – 56