Povolební jednání se táhnou už přes dva týdny. Právě páteční jednání je přitom mohlo výrazně urychlit. „Neposunulo se vůbec nic. Spíš mám pocit, že jsme znovu úplně na začátku," deklaroval Pavel Pacal, současný místostarosta a lídr hnutí Pro Třebíč. Rozhovory o nové koalici tak mohou trvat ještě dlouhou dobu. „Pro město by bylo nejlepší, kdyby bylo hotovo co nejdříve, ale já osobně nemám tušení, kdy jednání skončí," dodal Pacal.

Velmi podobný pocit jako Pacal si z jednání odnesl i Milan Zeibert z Břehů. „Nebude nic, naopak se začíná od samého začátku," odpověděl na dotaz, zda páteční schůzka vyústila v novou koalici. Zeibert zároveň nastínil, na čem jednání selhávají. „Ten, kdo bude chtít novou koalici sestavit, bude muset mít víc než čtrnáct mandátů. Pouze minimální většinu nikdo nechce," konstatoval.

Právě obavy z křehké koalice jsou podstatným důvodem, proč z jednání se současnou koalicí vycouvali křesťanští demokraté. „Nelíbí se nám koalice, která má čtrnáct mandátů. To je hrozně křehká a riskantní většina. Stačí, aby na zastupitelstvo nedorazil jediný člen takové koalice, a je problém," řekl Pavel Janata z KDU-ČSL. O nepřipojení se k současné koalici rozhodli křesťanští demokraté na čtvrteční schůzce místního výboru strany. „Vyhodnotili jsme na ní dosavadní průběh jednání a místní výbor doporučil další postup. Konkretizovat jej ale nebudu," dodal Janata. Oslovení lídři se shodují alespoň na tom, že jednání se po nynějším krachu zřejmě ještě chvíli potáhnou. „V tuto chvíli se může stát cokoli," glosoval Milan Zeibert.

Komplikovat by je již nemusela stížnost, kterou na výsledek voleb obdržel Krajský soud v Brně. Vzhledem k tomu, že nebylo jasné, kdo ji podal, podezíraly se strany a hnutí samy mezi sebou. Vše je ale jinak. „Na neplatné hlasování podal stížnost nespokojený občan. Z našeho pohledu je ale všechno v pořádku, tak jsme se také k námitce vyjádřili na dotaz soudu," uvedla Věra Brabencová z třebíčské radnice.

„Stížnost se týkala domů číslo 471 a 475 v Benešově ulici. Občan se domníval, že lidé z obou domů neměli volit v okrsku číslo sedm, ale v okrsku číslo šest. Vše ale bylo v pořádku, takové rozdělení tu panuje už dlouho," vysvětlila Brabencová. Oba domy leží na samé hranici okrsku a panuje zde poměrně častá situace, kdy je jedna ulice rozdělená do dvou okrsků. Podle informací Třebíčského deníku je muž, který stížnost podal, častým stěžovatelem.