Příležitost k parkování je tu dlouhodobě mizerná, není proto divu, že místní rozčilují vraky odstavené na parkovišti u konečné zastávky městské autobusové dopravy.
„V pátek přijedu večer domů a nemám kde zaparkovat. Tady přitom stojí vraky. Jeden, druhý, třetí …,“ ukazuje obyvatel sídliště Martin Karas. Vedle švestkově modrého fordu s nabouraným předkem stojí na prázdných kolech červená mazda. Ač je uvnitř nevzhledná výbava řidiče včetně kazet, masti a cigaret, je zřejmé, že tohle auto hned tak nevyjede. Podobných „krasavců“ tu stojí nejméně šest. Jejich motory už dávno vychladly.
Půl roku i déle
„Některé vraky jsou tu minimálně půl roku,“ říká Čeněk Dusík z autoservisu, k němuž náleží část parkoviště. Tvrzení, že by nepojízdná auta patřila právě klientům servisu, odmítá. „Stojí tu auta, kterými jezdíme do práce. Bourané vozy dáváme na naši část parkoviště,“ uvádí. Zmíněné vraky jsou podle něj lidí ze sídliště a už se o ně zajímá i policie a strážníci.
Radnice může nařídit odtah
Majitele odstavených automobilů mohou strážci pořádku požádat o odstranění v daném termínu. Vyžaduje to jediné, a to vlastníka najít. „Pokud se to nepodaří nebo majitel výzvě nevyhoví, předáváme zjištěné informace odboru dopravy městského úřadu a ten může nařídit odtah vozidla,“ říká mluvčí třebíčských strážníků Lucie Molčanová.
Podle zákona o pozemních komunikacích jsou pak dny vozu neschopného provozu a bez registrační značky pomalu sečteny. Stačí na dva měsíce zveřejnit výzvu k odstranění a pokud se k němu evidentně nikdo nehlásí, odbor dopravy je oprávněn nechat jej zlikvidovat na náklady města. Stejným postupem by mohly vraky v Borovině uvolnit místo autům, která svým majitelům slouží. Ještě se tak nestalo. „Odbor dopravy zatím žádný odtah neřešil,“ potvrdila mluvčí radnice Irena Syrová.