Auto přijede k závoře a ta se nezvedá. Ze vteřin se stávají minuty a za autem už je dlouhá kolona. Velice častý obrázek parkoviště na Komenského náměstí v Třebíči, na kterém byly nedávno nainstalovány takzvané chytré závory.

Máte podobnou zkušenost s parkováním na Komenského náměstí? Napište nám na trebicsky@denik.cz

Podobnou zkušenost má i Marek Veleba, který reagoval na výzvu Deníku, aby čtenáři posílali své zkušenosti s dopravou v Třebíči. „Po zaplacení parkovného platební kartou, kdy vše proběhlo v pořádku, jsem chtěl vyjet z parkoviště. Stání v koloně trvalo asi deset minut, jelikož před námi se opět někomu nedařilo vyjet. Ten dotyčný pak musel vycouvat. Další auta to pustilo, ale já zůstal stát před závorou a nic se nedělo,“ popsal Veleba začátek peripetií, které absolvoval i s malým dítětem v autě.


Posléze ho napadlo zkusit ještě jednou načíst parkovací kartu. Na displeji se ukázalo, že má zaplatit dalších třicet korun. „I když jsem již platil, přiložil jsem znovu platební kartu, abych mohl s plačícím synem konečně odjet domů. Bohužel se nic nestalo a já nevěděl co dál,“ doplnil Veleba.

Kolemjdoucí mu doporučili, ať se pomocí parkovacího automatu spojí s třebíčskou městskou policií. Operátor na druhé straně mu poradil, ať prý restartuje systém. „Popsal mi, jak to udělám. Ale nic se nestalo, pořád to chtělo třicet korun. Na to mi pan operační řekl, že neví, kde je problém, a na dálku to nevyřeší, bude prý muset zařídit servis toho systému. On to totiž na dálku otevřít nemůže, ale zkusí to,“ uvedl Veleba.

Pak přišlo nečekané rozuzlení. „Brána se otevřela a já na nic nečekal a jel,“ vylíčil Veleba, který dodal, že podobné nepříjemnosti se staly i jeho kamarádce.

Kamera nenačetla SPZ

O tom, že si závora opravdu občas postaví hlavu, svědčí i video, které redaktor Deníku náhodně natočil přímo na místě. Při jeho příchodu stála před zavřenou závorou Škoda Rapid. Za Rapidem se již vytvořila fronta asi pěti aut. Po nějaké chvíli vystoupil z druhého auta v pořadí řidič a zamířil k Rapidu. „Pane, máte zaplaceno?“ zeptal se nešťastného muže za volantem.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Odpověď zřejmě byla, že řidič Rapidu přijel jen na hodinu, a tedy by měl mít parkování zdarma. Muž z druhého auta ho následně požádal, aby poodjel, protože i on má parkování jen na hodinu a bude už muset odjet. Poté, co Rapid změnil polohu, závora se otevřela.

Deník ukázal natočené video mluvčí radnice Irini Martakidisové, aby vysvětlila, v čem se stala chyba. „Při prvním příjezdu vozidla na smyčku u závory se nenačetla jeho registrační značka. Může se stát, že ji kamery v některých případech nenačtou, a z toho důvodu mají řidiči vždy lístek. Pokud se závora nezvedne, musí řidič vložit lístek do výjezdového sloupku a načíst ho. V tomto případě, kdy řidič neměl nic platit, stačilo vložit lístek do výjezdového sloupku. Závora by se poté ihned zvedla a mohl by opustit parkoviště,“ objasnila mluvčí celý postup. „Dohledávali jsme záznam na kameře. Pán s lístkem manipuloval, ale do sloupku jej nevložil. Lístek se tedy nenačetl, a tak se nemohla zvednout závora. Po couvnutí a znovu najetí na smyčku již kamera SPZ načetla a systém automaticky závoru zvedl,“ doplnila Martakidisová.

Problémy s parkovištěm na Komenského náměstí byly již dříve, kdy provozovatel systému nezajistil řádnou technickou podporu. Poté se přešlo na jiný systém a následně radnice nechala nainstalovat chytré závory.

Mohlo by vás zajímat: Semafory zapnuté ve dne i v noci: řidiči v Třebíči se diví, odborníci vysvětlují

Zdroj: Deník/Milan Krčmář