„Ve všední dny je parkoviště na Karlově náměstí věčně obsazené. Volnější bývá Komenského náměstí, tam ale vidím jiný problém. Před vjezdem je plná čára, takže centrum musím pokaždé celé objet shora,“ zhodnotila dostupnost volných míst Lenka Červenková z Třebíče. Úskalím jsou podle ní i placená stání. Podle informací tiskového mluvčího radnice Ivana Přibíka jich je jen na Karlově náměstí dvacet. Jednatřicet takových míst zcela znemožňuje zaparkovat v Hasskově ulici. A celkem osm desítek placených míst je vymezeno v ulicích Soukopova, Otmarova, Smila Osovského, Husova, Jungmannova a Sirotčí.

Mnohem menším zlem jsou podle Červenkové parkovací automaty

Těch je ve městě celkem sedm: na Karlově, Masarykově, Žerotínově a Komenského náměstí, dále v ulicích Vítězslava Nezvala a Soukopově. Posledním dosud instalovaným je automat na parkovišti v ulici Kateřiny z Valdštejna pod zimním stadionem. „Letos na podzim přibude další, a to v ulici Sirotčí,“ informoval Přibík. Pro všechny platí stejná provozní doba – ve všední dny od osmi do sedmnácti hodin, v sobotu od osmi do jedenácti. Liší se jen cenou. Za první hodinu parkování sice řidiče svorně připraví o deset korun, pak už se ovšem částky různí.

V minulosti řidičům zdarma sloužilo i parkoviště za obchodním domem Delvita. Jelikož je však někteří využívali k celodennímu stání, také zde byl zaveden parkovací poplatek. Zpoplatněním všech jmenovaných parkovišť tak z centra zcela vymizelo bezplatné parkování. „Řekla bych, že se situace s parkováním zlepšila. Tím, že se platí všude, jsou parkoviště rovnoměrně obsazena,“ míní řidička Marie Studená z Třebíče. Skutečnost je ale přece jen trochu jiná. Zatímco parkovací plochy ve středu města bývají ucpané, vzdálenější parkoviště pod zimním stadionem, které by mohlo přetížení centra ulehčit, právě z důvodu placeného stání zeje prázdnotou.