Lobbing ve vládě existuje

Na jednání se zastupiteli samosprávy v čele se starostou Náměště Vladimírem Měrkou ministryně ocenila práci regionálních politiků, kteří se zasazují o vyjasnění situace. Zároveň však uvedla, že problémy jsou spíš na nejvyšších místech, kde připustila jistý lobbing a to, že někteří její kolegové ve vládě jsou pro zachování provozu na přerovské základně. „Je třeba vše sladit a vyčkat na výsledek odborné komise, která celou věc obou letišť analyzuje. Pak teprve přijde rozhodnutí vlády, jestli Náměšť nebo Přerov,“ dodala Parkanová.

„Návštěva paní ministryně nic nového nepřinesla. Na otázku, co zde bude provozováno, jsme se odpovědi nedočkali. Je to boj Přerova a Náměště,“ konstatoval Vladimír Měrka. Konečný verdikt má na jednání vlády padnout 30. září.

Vojákům slíbila jistotu

Scénář jejího programu v Náměšti obsahoval prohlídku letiště, které prožívá stavební rozkvět a svoji největší revitalizaci v historii. Letiště se připravuje na roli elitní základny v rámci jednotek NATO. V první etapě se počítá s investicí přes tři miliardy korun. Celková částka se po všech třech etapách má vyšplhat na deset miliard korun. Peníze budou částečně pokryty z finančních prostředků NATO.

Vojákům Parkanová slíbila, že zůstanou elitní jednotkou, se kterou se do budoucna počítá. Popřála také hodně úspěchů novému veliteli základny plk. Liboru Štefánikovi, který byl do své funkce dosazen nedávno.