Natália Martínková společně s kolegy z Masarykovy univerzity a Ústavu živočišné fyziologie AV ČR zjistila, že ještěrky obecné, které dosáhly pohlavní dospělosti, mají víc klíšťat než mladé ještěrky. Může za to vyšší aktivita při hledání partnera, bránění území nebo hledání potravy pro správný vývin vajec.

Zdeněk Svěrák během návštěvy výstavy malíře Mirka Řídkého v Malovaném domě v Třebíči.
Zdeněk Svěrák zanechal stopu i na Třebíčsku, s Cimrmany zde hrál premiéry

Ověřovaná výzkumná hypotéza zněla, zda pohlavní rozmnožování zvyšuje pravděpodobnost infekce parazity. „Běžně se studuje aktivita klíšťat, nebo aktivita ještěrek. My jsme spojili tyto přístupy a zohlednili to, že klíště se na ještěrku přisaje, když je aktivní jak klíště, tak ještěrka,“ popisuje výzkum Natália Martínková.

Ještěrka obecná

- Patří mezi nejrozšířenější ještěrky v České republice.

- Žije na loukách, slunných stráních, sadech i okrajích lesů.

- Mláďata se líhnou z vajec a již od vylíhnutí jsou naprosto samostatná.

- Dospívají v 1,5 až 2 letech.

Rozmnožování je totiž pro zvířata rizikové.

„Vystavují se možným zraněním, přenosu infekce nebo predátorům. Náš výzkum nově zjistil, že cenou za rozmnožování je riziko, že zvíře nabere více parazitů, což může vést k oslabení jedince a roste šance, že se stane kořistí predátora,“ vysvětlila Martínková.

Na populaci ještěrek se podepisuje také nesprávné nakládání s krajinou.

„Zarůstají jim vhodná stanoviště, nebo jsou ovlivňována intenzivním zemědělstvím. Další tlak pak vyvíjí člověk, proto není překvapení, že počty chráněných druhů v posledních letech silně klesají,“ dodala Martínková.