Patronem a průvodcem festivalu je opět houslový virtuos Václav Hudeček. Jako doprovodná akce se uskuteční výstava s názvem 1968. Výstava o invazi.

Fotografie připomenou vpád sovětských vojsk do Moravských Budějovic a Jemnice a bude ke zhlédnutí od 14. do  26. srpna v průjezdu moravskobudějovického muzea denně od  9 do 17 hodin kromě pondělí.

Pocta české filmové hudbě, tak se jmenuje první koncert, který zazní v pátek 17. srpna od 20.30 hodin. Na zámeckém nádvoří společně s Václavem Hudečkem vystoupí Plzeňská filharmonie s dirigentem Janem Kučerou. Zazní soprán Barbory Řeřichové, která je laureátkou a držitelkou mnoha prvních cen v tuzemských i mezinárodních soutěžích. Návštěvníci si připomenou atmosféru snímků jako Páni kluci, Léto s kovbojem či To neznáte hadimršku.

Krojované hody v Martínkově.
Martínkov čekají o víkendu tradiční krojované hody

Sobotní odpoledne se od 17 hodin uskuteční koncert profesora Akademie múzických umění v Praze Jana Hory. Tento český varhaník a hudební pedagog, který vyrostl v Moravských Budějovicích, vystoupí v kostele sv. Jiljí. Hora má rozsáhlý a stylově všestranný repertoár, který začíná barokní a rokokovou hudbou, hraje také romantickou literaturu i autory 20. století.

Festival uzavře v neděli 19. srpna od 20.30 hodin koncert Návrat do starých zlatých časů na zámeckém nádvoří. Koncert je speciálně sestaven ke 100. výročí založení Československé republiky. Vystoupí na něm Filharmonie Hradec Králové, kterou bude dirigovat budapešťský rodák a dirigent a vynikající klavírista István Dénes. Zazpívá mezzosopranistka Michaela Katráková a tenorista původem z Třebíče Richard Samek, který pravidelně vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech.

Vstupenky na letošní festival lze zakoupit v předprodeji buď v Turistickém informačním centru v Moravských Budějovicích nebo v informačních centrech v Jemnici, Jaroměřicích nad Rokytnou či ve Znojmě. Další možností je koupě přímo přes webové stránkách festivalu www.festival-hudecek.cz, kde je podrobný program celého festivalu. Ceny vstupenek v předprodeji jsou nižší, držitelé průkazů ZTP, ZTP/P, důchodci a studenti mají slevu 50 procent.

Co řekl Václav Hudeček o festivalu:

- Letos se neuskuteční část programu v Rakousku, protože se sešly dvě nepříznivé skutečnosti: paní hraběnka prodává zámek a nová paní hejtmanka tuto kulturní událost finančně nepodpořila.

- Páteční koncert představí českou filmovou hudbu, která je vlastně nezařaditelná – není to ani popina, ani klasika, přesto jde o nádherné skladby, na nichž pracovali ti nejlepší umělci.

- Sobotní varhanní koncert má jednu unikátní spojitost. Jan Hora bude interpretovat skladbu svého dědečka Jaromíra Herleho, rovněž rodáka z Moravských Budějovic, který byl výborný hudebník, mimo jiné sbormistr Národního divadla.

- Nedělní koncert má být vzpomínkou na dobu, než přišla první světová válka a po ní vznik republiky, od něhož si letos připomínáme 100 let. Chceme vzpomenout konec monarchie, kdy Dvořák, Smetana či Lehár žili v jedné zemi. Například zazní skladba Fritze Kreislera, houslového virtuosa, který hrál i ve vídeňských kavárnách.

- Posledních šest, sedm let je festival vyprodaný, to mě nesmírně těší a našim příznivcům z řad posluchačů i budějovickým organizátorům děkuji. Jsme úspěšní. Co mě netěší, že se festival stává předmětem politického boje v Budějovicích. Je to apolitická kulturní akce, rozpočet 1,2 milionu korun ho řadí mezi nejlevnější festivaly svého druhu v republice. Přitom jsou tu opravdu špičkoví umělci, kteří na mé jméno slyší a jsou ochotni přijet a mít menší honorář než obvykle výměnou za to, že já zase budu za menší honorář účinkovat na jejich akcích.

Václav Neckář a skupina Bacily
Hrotovická pouť láká na koncert Václava Neckáře