Právě areál Jaderné elektrárny Dukovany má tyto nové a unikátní obyvatele. Mláďata dostala příhodně jména Pankrác, Servác, Bonifác. A to čtvrté je Žofie. „Všichni tento týden slaví svůj svátek a také je vybrala komise ze zaslaných námětů od zaměstnanců a veřejnosti,“ uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Ornitologové energetikům potvrdili, že jinde na Vysočině sokoli nehnízdí, v celé republice jsou na necelé stovce míst. „Navštívit naši sokolí rodinku lze přímo v hnízdě na jednom z ventilačních komínů prostřednictvím fotografií zasílaných fotopastí na webové stránce www.aktivnizona.cz,“ uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Kriticky ohrožený druh

Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. Před třemi lety se proto dukovanští energetici rozhodli připojit k programu ČEZ sokolí farmy na záchranu sokolů stěhovavých u nás.

„Zahnízdění sokolího páru zaznamenali ornitologové letos poprvé i v Jaderné elektrárně Temelín. Obě jaderné elektrárny se tak přidaly k elektrárnám Skupiny ČEZ, odkud v průběhu devíti let vzlétlo čtyřiaosmdesát mladých sokolů,“ přidal čísla Bezděk.