Osmého května 1945 krátce po poledni svrhl vojenský letoun do davu pumu, která zabila sto čtrnáct hrotovických občanů a třicet šest vojáků Rudé armády. Kolotoč dohadů a spekulací kolem tragédie byl objasněn až v devadesátých letech – na náměstí byla omylem svržena bomba ze sovětského letadla.

Dva roky po tragédii, 28. října 1947, byl obětem odhalen pomník na čelní straně zámku.

Vzpomínalo se i jinde

Na jiných místech Třebíčska již lidé o připomenutí konce války velký zájem nejevili. Účast na akcích byla o poznání skromnější. V nedalekých Památník. Tragédii připomíná deska na čelní stěně hrotovického zámku.Rouchovanech si obyvatelé konec války připomněli v neděli u busty T. G. Masaryka a poté s malým občerstvením na farní zahradě.

V Moravských Budějovicích se konal v pondělí večer pietní akt položení věnce obětem druhé světové války na místním hřbitově. Kladení věnců a krátká vzpomínka na konec války proběhlo i v Náměšti nad Oslavou. Kromě zástupců města se účastnil i velitel náměšťské základny Jindřich Staněk.

V Třebíči se občané sešli již v pátek 4. května k slavnostnímu shromáždění před radnicí na Karlově náměstí. Vystoupil tam dechový orchestr Horanka s obvyklým proslovem vystoupil starosta Ivo Uher a zástupce Českého svazu bojovníků za svobodu.