Státní vyznamenání není jediným oceněním, které si Antonín Kalina in memoriam za své skutky zasloužil. V roce 2012 mu byl udělen titul Spravedlivý mezi národy, jenž označuje lidi nežidovského původu, kteří zachránili Židy před holocaustem. Letos pak od města Třebíč obdržel titul Čestný občan města.

Kromě tohoto ocenění však v Třebíči jiná stálá připomínka zachránce téměř tisícovky dětí chybí. „Souhlasím, že ojedinělé počiny, jako je tento, je třeba si připomínat. Symbolů statečnosti dnes není tolik, abychom s nimi mohli hazardovat," řekl třebíčský starosta Pavel Heřman. „Ocenění pro Antonína Kalinu každopádně přibývají, a my se musíme bavit, co bude dál," dodal.

Už delší dobu se mluví o vytvoření pamětní desky či busty. „Kalinu je potřeba připomenout trvaleji. Když uděláme bustu, bude to sice pěkné, ale za dvacet let už nikdo nemusí vědět, čí vlastně je," podotkl Heřman s tím, že by byl spíše pro vytvoření trvalé expozice třeba v předzámčí či v prostorách zámku.

Téměř nic se nedochovalo

Starosta však také upozorňuje, že jakákoliv dokumentace Kalinových činů bude obtížná, téměř žádné předměty se po něm nedochovaly a veškeré písemné památky už ve své knize zveřejnil publicista Stanislav Motl. Stálé připomenutí třebíčského hrdiny tak bude úkolem pro nové vedení města.

Ve snaze zviditelňovat Kalinovy činy chce pokračovat i ředitelka městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková. „Až bude mít Třebíč nové vedení, budu navrhovat, aby se na uctění památky Antonína Kaliny dále pracovalo," deklarovala Hanáčková. Kalina coby zachránce stovek židovských dětí podle ní navíc tvoří silnou symboliku s třebíčskými židovskými památkami.

Hanáčková však jako Heřman dodává, že vytvoření fyzického památníku nebude lehké. „Když budeme uvažovat o pamětní desce nebo bustě, vyvstává otázka, kam ji dát. Rodný Kalinův dům už nestojí, na jeho místě je dnes rodinný dům, kde žije můj syn. Už slyším ten povyk, že si Hanáčková dává desku na takové místo," podotkla ředitelka. „Pan Motl si myslí, že ideální místo by byla židovská čtvrť, ale tam zase narážíme na památkáře," doplnila Hanáčková.

Případná pamětní deska by Kalinu zviditelnila i v očích turistů. Ti se o třebíčském Wintonovi mohou nyní dozvědět pouze z knihy Stanislava Motla a z úst průvodkyň v Zadní synagoze.