„Evidujeme několik žádostí. Předmětem je například odvodnění hradeb u baziliky, odvlhčení zdiva Malovaného domu nebo výměna oken Přední synagogy,“ sdělila Pavlína Zerzánková z Městského úřadu Třebíč. „Zatím jde jen o nástřel, o realizaci rozhodne výše částky, která se pak rozdělí,“ dodala.
Finanční částka je ovšem až to poslední, co v této záležitosti rozhoduje. Začít se musí úplně od píky – to jest vytipováním projektů k regeneraci, což má za úkol určená pracovní skupina. „Tuhle funkci měl do loňska Fond Třebíče. Město z něj ale letos vystoupilo, tím pádem se přiškrtil finanční kohoutek fondu,“ konstatoval architekt Lubor Herzán.
Město má novou pracovní skupinu
Jaká je tedy situace dnes? „Zastupitelstvo zvolilo pracovní skupinu, která vytváří novou koncepci Programu regenerace městské památkové zóny. Zvážíme každou zapsanou památku se stavebním povolením a schválením památkářů,“ uvedl vedoucí této skupiny Herzán. V rámci programu je prý ještě třeba dořešit problémové vztahy mezi starousedlíky, nově příchozími a turisty v bývalé židovské čtvrti.
Dosud neschválený program musí na ministerstvo kultury dorazit do termínu, jenž je zcela neúprosný – 10. listopadu 2007. Do té doby ovšem projde zasedáním městského zastupitelstva, je tedy víc než pravděpodobné, že ke schválení dojde, peníze budou a k 32 dokončeným projektům se v budoucnu přičtou další.
Město Třebíč čerpá finance z fondu ministerstva od roku 1993. Tehdy se aktivně zapojilo do Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. Na něm se samo finančně podílí, přispívá i kraj Vysočina. Díky tomu byl v minulých letech opraven hřbitovní kostel Nejsvětější trojice, Zadní synagoga a mnohé další unikátní památky.