V tomto případě se jedná o spontánní, nijak organizovaný akt piety, kterého se kromě kolemjdoucích účastní i žáci a učitelé třebíčských škol. Ty totiž s ohledem na situaci často upravovaly program posledního dne školy, který připadl právě na dnešek, tedy pátek 22. prosince. Ten den se zde krátce po jedenácté hodině dopolední náhodou setkaly učitelky Střední školy stavební s učiteli a žáky páté třídy ze Základní školy Kpt. Jaroše.

Podívejte se na pietu na Karlově náměstí:

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

„S našimi studenty jsme o tom útoku mluvili, ráno jsme měli třídnické hodiny. Hlavně jsme ale zcela změnili dnešní program ve škole, kde měla být vánoční besídka. Měl tam vystoupit školní pěvecký soubor, učitelská kapela a žáci, kteří hrají na hudební nástroje. Pan ředitel to ale pochopitelně zrušil,“ vysvětlila učitelka ze stavební školy Olga Tomšíčková.

Mikulášská nadílka v Třebíči.
Pieta v Třebíči kvůli střelbě v Praze: akce na Karlově náměstí se omezí

Podle ní učitelé o včerejší tragédii a programu dnešního dne diskutovali na mimořádné poradě dlouho do noci. „Zvažovali jsme různé možnosti, jak k tomu dnes přistoupit, nakonec se definitivně rozhodlo až ve čtvrt na dvě v noci. Žáci se to tedy dozvěděli až ráno,“ řekla Tomšíčková s tím, že škola besídku přesunula na pátého ledna.

Milan Krčmář.
Střelba v Praze, útok v Třebíči. Už nelze říkat, že se to v Česku stát nemůže

Žáci V. A ze ZŠ Kpt. Jaroše přišli na Karlovo náměstí především kvůli vánočním trhům. Zároveň ale uctili památku obětí tichým shromážděním u sousoší. „Zatím jsme s nimi tu tragédii ale i s ohledem na Vánoce moc neprobírali, nicméně o ní vědí. Jsou to ještě menší děti, je potřeba jim takové věci vysvětlovat citlivě,“ sdělila jejich třídní učitelka Radka Brancovská.