„Je to bída, utrpení a tragédie. Pokud někomu něco na stromech zůstalo, bude se to snažit uskladnit. Já nemám pálit co, pokud vím, tak u nás na Budějovicku a Želetavsku, ale i jinde v širokém okolí, je to stejné,“ postěžoval si.

Loni s kamarádem pálili společný kvas ze švestek, špendlíků a jablek. Letos tu trochu jablek, co sklidí, schová na zimu.

Napršelo do květu, proto není ovoce

Proč je sezona 2010 tak mizerná? „Napršelo do květu, jak říkají zahrádkáři, dlouho byla zima. Včelky nestihly opylovat, je to prostě mizérie,“ objasnil Smetana.

Jeho slova potvrdil majitel pěstitelské pálenice z Krnčic u Nových Syrovic na Moravskobudějovicku Josef Růžička. „Řekl bych, že letos vypálíme tak deset procent toho, co loni, kdy pálenka tekla proudem. V roce 2009 jsem tu měl skoro sedm tun třešní na pálení. Letos? S bídou 220 kilo,“ pokrčil rameny Růžička. Podle jeho slov mnozí majitelé pálenic zvažují, zda je vůbec otevírat.

„Možná budou nějaké hrušky, teď by měla být snad letní jablka, ale je toho jen trocha, švestky třeba vůbec. Mám hektarový sad švestek a když budu mít košík na varhulky, budu hodně rád,“ podotkl Josef Růžička.

Podle jeho poznatků, které má od kolegů z Moravy, se višně letos urodily snad jen kolem Blanska. Například na úrodném Hodonínsku pěstitelé pláčou stejně, jako ti na Vysočině.

O meruňkách je všeobecně známo, že sezona 2010 je pro ně doslova pohromou. Produkci někteří pěstitelé hodnotí jako nejhorší za posledních třicet let. Totéž lze říci o broskvích.