„Při běžných kontrolách sledujeme i obutí aut a udělili jsme řidičům už desítky blokových pokut ve výši dva tisíce korun,“ uvedla policejní mluvčí Kraje Vysočina Dana Čírtková. Dodala, že kontroly, při kterých by se policisté zaměřovali výhradně na užití zimních pneumatik, zatím na Vysočině neplánují. Policisté se řídí novelou zákona, která řidičům přikazuje, že musí zimní pneumatiky od začátku listopadu do konce března užít i v případech, kdy lze na silnicích předpokládat výskyt sněhu, ledu, či námrazy. Nejedná se tedy jen o souvislou sněhovou pokrývku a náledí.

Šoféry, kteří v příslušné klimatické situaci měli mít zimní gumy a zavinili dopravní nehodu, navíc může kromě pokuty od policistů čekat i snížení pojistného plnění pojišťoven. „Při šetření každé dopravní nehody uvádějí naši policisté do protokolu, jaké mělo vozidlo pneumatiky,“ informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. To má pak přímý vliv na řešení pojistných událostí. „Pokud se šetřením policie nebo pojišťovny zjistí, že nehoda vznikla v přímé souvislosti s nevyhovujícími pneumatikami, dojde u havarijního pojištění ke krácení pojistného plnění,“ sdělil mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral. Obávat by se tak nyní měla čtvrtina českých řidičů, která podle statistik tuzemských pneuservisů stále na zimu nepřezula.

V případě škody hrazené z povinného ručení může pojišťovna na viníkovi nehody zpětně vymáhat finanční náhradu za vynaložené náklady. Vznikne-li při nehodě vyšší škoda, může prý tato finanční náhrada i převýšit cenu viníkova vozidla.

Pojišťovna vyčkává

Pojišťovny tvrdí, že záleží výhradně na příčině nehody. „Pokud někdo pojede s letními pneumatikami, z našeho pohledu nebude určitě automaticky viníkem. Pokud by byl například motorista opilý a měl zimní pneumatiky, pojišťovna mu škodu nebude moci zaplatit. Pokud bude střízlivý a havaruje v zimě na letních gumách, škodu mu z havarijního pojištění zaplatíme. Krátit platbu bychom mohli pouze v případě, že by byly za jedinou příčinu nehody označeny nevhodné pneumatiky,” řekl mluvčí Allianz Václav Bálek.

Pojišťovny zatím v sazbách pojistného používání zimních pneumatik nezvýhodňují. „Na trhu je jediná pojišťovna, která při výhradním používání zimních pneumatik v zákonem stanoveném období nabízí klientům pětiprocentní slevu na povinném ručení. Žádná pojišťovna zatím nepřistoupila k razantní změně sazeb v souvislosti s používáním či nepoužíváním správných pneumatik. Předpokládáme ale, že tuto situaci pojišťovny zohlední spíše v rámci interních předpisů pro likvidaci pojistných událostí,“ řekl produktový manažer portálu Česképojištění.cz Roman Sznapka.

„Pokud by v zákoně bylo jasně řečeno, že zimní pneumatiky jsou od listopadu do března povinné a neoperovalo by se ještě aktuálním počasím, byl by klid,” myslí si řidič Pavel Smolík ze Žďáru.