Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pád sklárny ve Světlé: Jednají odbory, management holdingu i radnice

Světlá nad Sázavou - Město s třísetletou sklářskou tradicí se pomalu vyrovnává se včerejším kolapsem sklářského gigantu.

30.9.2008
SDÍLEJ:

Podnik Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou ( na snímku vlevo) končí! Situace byla velmi emotivní, lidé nevěděli, co s nimi bude. Mnohým z nich se v očích objevily slzy. Podobné pocity zažíval i Bohuslav Dědič, který pracoval ve sklárnách 35 let (vpravo).Foto: DENÍK/Libor Plíhal a VLP/David Tesař


Ráno i dopoledne vycházeli z brány společnosti Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou jednotlivci, dvojice, občas i skupinky zaměstnanců. Někdo nesl tašku nebo dvě, jiný krabici. Obsah byl ve všech případech stejný: lidé vyklízeli své skříňky a věci si odnášeli domů.


V Praze i ve Světlé probíhala další jednání. Odbory svolaly na desátou hodinu dopoledne do Domu odborových svazů tiskovou konferenci, brífink s výkonným ředitelem Bohemia Crystalex Trading Vlastimilem Bažantem a ředitelem restrukturalizací PwC Petrem Smutným běží právě v tuto chvíli v pražském PricewatershouseCoopers.


Starostka Světlé nad Sázavou Lenka Arnotová jednala se zástupci sklárny, teplárenské společnosti Tedom, regulačního úřadu a Východočeské plynárenské společnosti o zajištění dodávek tepla.


„Myslím, že se dohodneme a Světlá bude i nadále odebírat teplo z kotelny sklárny. Převezme ji teplárenská společnost Tedom,“ řekla Arnotová.

Výroba bude pokračovat v Crystalexu Nový Bor a Sklárnách Kavalier.

Vedení společnosti BCT již požádalo v rámci insolvenčního řízení soud o vyhlášení moratoria v obou těchto firmách a mateřské Bohemia Crystalex Trading a.s. To zajistí pokračování dodávek energií, surovin a dalších klíčových služeb důležitých pro kontinuální pokračování výroby a standardní činnosti. Zmíněné společnosti dohromady zaměstnávají 3260 lidí z celkových více než pěti tisíc pracovních míst ve skupině BCT.

Ve Sklárnách Bohemia Poděbrady a Sklo Bohemia Světlá nad Sázavou (dohromady 1760 zaměstnanců) byla a je postupně výroba omezována (naposledy včera další dvě vany ve Světlé). Tavící pece a další zařízení byla a jsou utlumována tak, aby na nich nevznikly nevratné škody a bylo na nich možné opětovně zahájit provoz. Soud také v současnosti projednává jejich návrh na zahájení insolvenčního řízení. Situace obou firem včetně zaměstnanosti tak bude řešena až v rámci rozhodnutí insolvenčního správce.

Základní informace o moratoriu:

Moratorium je speciální část Insolvenčního zákona. Jeho vyhlášení umožňuje chránit společnost před zastavením dodávek energií a surovin a umožňuje pokračování výroby.


O vyhlášení Moratoria může požádat společnost, s níž je zahájeno insolvenční řízení, a to do sedmi dnů. Soud o něm rozhoduje do druhého dne. Moratorium lze vyhlásit až na dobu 3 měsíců. Návrh na moratorium musí odsouhlasit nadpoloviční většina věřitelů podle výše pohledávek.
Po dobu trvání moratoria může podnik přednostně platit pohledávky související se zachováním jeho chodu. Po dobu moratoria nelze vyhlásit úpadek.

Autor: Jaromír Kulhánek

30.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení