Ze statistik krajského úřadu lze vyčíst, že například v roce 2013 bylo na Vysočině 237 stomatologů, aktuálně je jich 245.

Že je situace s počtem zubních lékařů v kraji lepší, ne však ideální, potvrdila i zástupkyně České stomatologické komory pro Kraj Vysočina Jana Zedníčková.

„Pociťujeme možná menší nápor dotazů, zda přibíráme nové pacienty nebo zda nevíme o tom, která ordinace nové pacienty registruje. Každopádně stále jsou pacienti, kteří stomatologa hledají,“ informovala Zedníčková.

Zubaři - ilustrační foto.
Jihlava láká zubaře. Postaví jim desítky ordinací

Podle ní Vysočina doplácí na fakt, že nemá lékařskou fakultu a studium stomatologie. Studenti opouští kraj a málokdy se vrací zpět.

Někteří pacienti z Vysočiny, oslovení Deníkem, musejí jezdit za stomatologem pár desítek kilometrů, nevidí to ale jako problém. „My jezdíme za zubařem pětadvacet kilometrů, což není tak strašné. Ve svém okolí neznám nikoho, kdo by musel jezdit za zubařem například až do Prahy,“ reagovala Kateřina Dostálová ze Žďárska.

Zdroj: Youtube

Student Matěj Janáček z Havlíčkova nevnímá, že by v jeho okolí někdo měl problém najít zubaře.

„Já mám zubaře v Havlíčkově Brodě, takže nemusím jezdit nikam. Mám jednoho kamaráda, který ho má někde u Pelhřimova, ale je jediný z mých známých, jinak všichni ho mají v místě bydliště nebo studia,“ komentoval situaci Matěj Janáček.

Porovnání počtu stomatologů v jednotlivých krajích:

Hlavní město Praha 1963

Jihočeský kraj 455

Jihomoravský kraj 1154

Karlovarský kraj 173

Kraj Vysočina 336

Královéhradecký kraj 449

Liberecký kraj 280

Moravskoslezský kraj 852

Olomoucký kraj 631

Pardubický kraj 314

Středočeský kraj 642

Ústecký kraj 471

Zlínský kraj 465

Celkem 8711

Zdroj: Česká stomatologická komora

V Jihlavě je po otevření nových ordinací situace se zubními lékaři lepší, někteří i tak dojíždějí ke stomatologům do jiných měst.

„Zubaře mám v Třebíči, což sice není žádná výhra ohledně dojíždění, obzvláště když jsem řídila s bolavým zubem, ale jinak jsem s ním moc spokojená,“ uvedla Jana z Jihlavy, která nechtěla uvést příjmení, redakce ho však zná.

Nových ordinací se dočkají pacienti ve Žďáře nad Sázavou, Hrotovicích a Přibyslavi.
Zubaři i dětští lékaři otevřou na Vysočině nové ordinace

Kraj Vysočina se snaží budoucí lékaře motivovat pomocí stipendií, což podle hejtmana Vítězslava Schreka nejlépe funguje právě v případě stomatologů. Jedná se o osmdesát tisíc na akademický rok pro třetí a vyšší ročníky.

„Od roku 2022, kdy jsme vypsali stipendijní program pro budoucí zubaře, nám jich do databáze přibylo dvaatřicet. Z toho osm již už poskytuje péči v Kraji Vysočina,“ reagoval vysočinský hejtman.

Ten ještě doplnil, že i když situace s počtem lékařů na Vysočině není stále ideální, nikde není vyloženě kritická.

Mohlo by vás zajímat: Za předjíždění kamionů dávají policisté pokuty. Na Vysočině jich už padly stovky

Zdroj: Policie ČR