„Každý prst se bude snímat třikrát. Prvně ukazováky, pak palce, prostředníky a prsteníky,“ přiblížil úkon Karel Prokeš z Městského úřadu v Třebíči.
Cestovní doklady s biometrickými prvky mají být bezpečnější, hlavně proti padělání. Na jejich zavedení se dohodly státy Evropské unie. Je to také podmínka Spojených států amerických pro bezvízový styk se zeměmi Evropy.


Nové pasy využije řada mladých lidí pro své prázdninové nebo studijní cesty do zahraničí. Dvaadvacetiletý František z Třebíče se letos chystá na letní jazykový pobyt do Kalifornie. Pas si prý bude vyřizovat v průběhu jara. „O otiscích prstů v cestovních pasech jsem zatím neslyšel. Je to zajímavá novinka, ale asi v dnešní době nutná,“ přemítal student.


Otisky budou úředníci odboru správních činností snímat u všech osob, kromě těch nejstarších a nejmladších. Děti předškolního věku mají totiž pokožku příliš jemnou. Naopak starší lidé, především ti, kteří po léta pracovali rukama, mají kůži na prstech už opotřebenou. Jedná se například o profese, kde se manipuluje s chemikáliemi. Méně výrazný otisk prstů mají také starší ženy, které jsou zvyklé prát rukama v prášku. Do pasu úředníci v takových případech zaznamenají, že otisk nebylo možné sejmout. „Na novou agendu jsme vyškolili čtyři úředníky. Další čtyři ještě zaučíme pro případ onemocnění některých z nich,“ sdělil Karel Prokeš.


Speciální přístroj pro novou proceduru pořídilo městskému úřadu ministerstvo vnitra.

Pouze nové doklady


Uvádění prvního biometrického údaje v pasech bylo zavedeno v září 2006, a to parametry obličeje. Nařízení o biometrice pokožky prstů se týká pouze nově vydávaných dokladů. Dříve vydané pasy zůstanou i nadále v platnosti po dobu, která je v nich uvedena.


Nejvíce cestovních pasů vydají třebíčští úředníci vždy v jarních měsících. V celém správním obvodu, pod který spadá 93 obcí, se ročně vystaví přes tři tisíce pasů.


Lidé cestující do různých destinací by si před odjezdem měli ověřit na zastupitelských úřadech podmínky vstupu do cílové země. Pokud je podmínkou cestovní doklad s biometrickým údajem, musí počítat při vyřízení pasu se třicetidenní lhůtou.