Přišel totiž s převratným vynálezem, kterým bylo pevné vázání umožňující bezpečně zatočit a korigovat jízdu lyží i z prudšího kopce.

Žďárský se narodil 25. února 1856 v Kožichovicích u Třebíče, ale většinu dospělého života prožil v rakouském Lilienfeldu. Byl nejen vynálezce, ale také učitel, cestovatel a projevoval se i jako nadaný malíř, sochař a literát. Nejen kvůli této renesanční všestrannosti bývá někdy přirovnáván k osobnosti Járy Cimrmana. Také proto, že ač rodák z rovinatých Kožichovic, stal se otcem sjezdového lyžování. Spolu s konstrukcí revolučního pevného vázání jej nejvíce proslavila kniha Alpská škola lyžování z roku 1896, v níž představil svou „lilienfeldskou sjezdovou techniku“. Navíc inicioval také v roce 1905 i první oficiální lyžařský slalom v historii.

Žďárský zasáhl i do vysokohorské turistiky, dodnes se používá například Žďárského spací pytel, a proslavil se i jako lavinový výzkumník. Lyžoval ještě ve svých 80 letech a stále jen s jednou holí. Zemřel 20. června 1940.