Námraza, která v minulém týdnu postihla Třebíčsko, naštěstí nezhatila čtvrtý ročník oblíbené mikulášské jízdy. „Naštěstí jsme na tom s popadanými stromy nebyly tak špatně jako jinde. Na trať spadlo jen několik větví a snad jeden strom. Všechno odklidili pracovníci Správy železniční dopravní cesty, za což jim patří velké dík. Navíc hezky upravili nástupiště, posekali trávník," pochvaloval si Martin Kouřil ze Spolku pro veřejnou dopravu na Jihozápadní Moravě, který sobotní akci organizoval.

Třebelovickým nádražím tak mohl vonět svařák i čerstvý popcorn. Odpoledne se tam sjely desítky dětí a dospělých. Letošní ročník vyjížďky se nesl v trochu jiném duchu než ty předchozí. „Tentokrát necestoval Mikuláš vlakem s námi, ale my jsme za ním přijeli do Třebelovic. Náš vlak vyjel z Jemnice, druhá souprava, moderní Regionova Českých drah přijela z Moravských Budějovic," popisoval Martin Kouřil.

Akce se zúčastnilo přes sto lidí. Takový zájem si pochvalovali nejen pořadatelé, ale i místostarosta Jemnice Petr Novotný. „Je to obrovská nadstavba, za kterou můžeme být vděční členům Spolku pro veřejnou dopravu na Jihozápadní Moravě. Možná se z toho v budoucnu stane zásadní turistická atrakce i pro město," poznamenal Novotný.

Po celé odpoledne jej však neopustila myšlenka, že svést se z Jemnice k Moravským Budějovicím vlakem je již pátým rokem zážitkem, který se opakuje pouze několikrát do roka a za velkého přispění dobrovolníků, kteří podobné akce, jakou je mikulášská jízda, připravují.

„Ty davy, které sem přijely, dokazují, že to lidé neberou jen jako jednorázovou atrakci, ale že je jim trať blízká a stojí o to, aby se sem vlaková obslužnost vrátila," mínil jemnický místostarosta Petr Novotný.

Jeho slova potvrdila důchodkyně Zdenka Turánková, která do Třebelovic také přicestovala. „Je to hezká akce, ale musíme to brát tak, že tím, že se jí zúčastníme, chceme pomoct tomu, aby se sem vlaky vrátily," zdůraznila.

Společně s ostatními si vychutnávala sváteční atmosféru která na jindy liduprázdném nádraží v Třebelovicích panovala. Mikuláš, který už svou vysokou postavou, budil u dětí i mnohých dospělých respekt, obdaroval všechny, kteří se před ním ze svých hříchů vykoupili básničkou nebo písničkou.

Také třebelovický čert byl letos nezvykle hodný. Každému pro štěstí věnoval černou šmouhu na tvář.