Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Optická síť Horácka bojovala se svými tvůrci. Teď s časem

Třebíčsko - Projekt optické sítě mikroregionu Horácko, která má zrychlit a zkvalitnit internetové připojení radnic a později také domácností, se potýká s problémy. Projekt je v časovém skluzu a hrozí mu nepřiznání čtyřiatřicetimilionové evropské dotace.

18.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Mikulenka

Vedení mikroregionu i nový manažer však věří, že se červnový termín podaří dodržet.

Více než čtyřicetimilionový projekt už musel přeskočit několik překážek a vedení mikroregionu řešilo nejednu nepříjemnost. „Před časem jsme se sešli s projektantem, protože nám přišlo, že nepracuje dostatečně rychle. A bohužel nám řekl, že nedostal peníze za několik předchozích projektů, má finanční problémy, jde po něm exekutor a není schopen zaplatit ani mapové podklady, které potřebuje k práci na našem projektu," řekla starostka Náramče a členka rady mikroregionu Horácko Ludmila Jelínková.

Podle koněšínské starostky a horácké předsedkyně Hany Žákové nezbývalo vedení mikroregionu nic jiného, než mapy zakoupit a přijmout další opatření, aby se projekt optické sítě vyvíjel správným směrem.

Záloha a sankce

„S projektantem jsme uzavřeli smlouvu, díky které od nás dostal peněžní zálohu, současně to pro něj ale znamená riziko obrovských sankcí v případě, že projekt nevyjde," zdůraznila s tím, že hraničním termínem pro potvrzení evropské dotace je 30. červen.

„Ze strany projektanta mělo být vše hotovo do konce března, takže od Regionálního operačního programu (ROP) Jihovýchod už máme v podstatě výjimku z výjimky. Z ROPu máme zprávy, že pokud se to do konce června nestihne, bude alokovaná částka rozpuštěna do ostatních projektů a my už si na optiku nikdy nesáhneme," upozornila Žáková.

Pro vysokorychlostní optickou síť, která má spojit obce mikroregionu Horácko a do budoucna tak zlepšit kvalitu i kapacitu internetového připojení, to však nebyl jediný zádrhel při cestě k realizaci. „Asi pět let jsme spolupracovali s manažerkou, která měla celý projekt na starost a ještě před několika měsíci do něj byla zapálená. Dosáhla například toho, že jsme podali žádost na ROP Jihovýchod. Když ale měla doplnit nebo upřesnit několik záležitostí, přišly problémy a spolupráci jsme na této úrovni museli ukončit," řekla Jelínková.

Rada mikroregionu tak byla nucena najít nového manažera a zároveň si tuto změnu obhájit v již probíhajícím projektu. „Nebylo to nic jednoduchého, museli jsme tak učinit písemně a zajet kvůli tomu do Jihlavy na ROP. Naštěstí se to podařilo vyjednat. Navíc spolupráce s panem Kabelkou z Moravských Budějovic je zatím na velmi dobré úrovni, přistoupil k tomu velmi profesionálně. Tomu odpovídají i zkušenosti několika obcí, kterým už v minulosti pomáhal s různými granty a při kterých měl vysokou úspěšnost," dodala Žáková.

Krom evropské dotace se bude na výstavbě optické sítě podílet kraj. „Původně to bylo dáno tak, že na nás, členských obcích mikroregionu bude podíl patnácti procent, oslovili jsme ale Kraj Vysočina a ten se uvolil zaplatit 7,5 procent nákladů. Bude tedy mít stejnou spoluúčast jako my," potvrdila předsedkyně Horácka s tím, že kraj se navíc zavázal pokrýt případnou ztrátu, která by mohla v budoucnu nastat při provozu.

Bez zisku

„Projekty podobného charakteru totiž nesmí být ziskové, ale mohou pokrýt pouze svou činnost. Pokud by se to nepodařilo, pomohl by nám kraj, což je další velké pozitivum," podotkla Žáková.

Pokud se podaří evropskou dotaci získat, mohla by optická síť být hotová už v závěru příštího roku. „V pondělí jsem hovořila s projektantem a práci má hotovou asi ze dvou třetin, takže věříme, že to stihne. Následná realizace by pak už neměla být tak časově náročná," dodala Jelínková.

I když byla horácká optika svého času prvním podobným projektem v kraji, dnes už za dalšími ztrácí. Stále se ale prý vyplatí projekt dotáhnout do konce. „Už teď se mezi úřady posílá velké množství dokumentů přes CzechPoint a do budoucna se tento vývoj určitě nezastaví. Nelze ale hladký přenos dat zajistit bez kvalitního a kapacitně dostatečného připojení. Navíc i kraj chce dál rozvíjet svou síť Rowanet a přitom bude moct využít té naší," zamýšlela se Žáková.

Do projektu se zapojí všechny členské obce mikroregionu, až na Valdíkov, Smrk, Vlčatín a Studenec, které nemají dostatečně silné pokrytí. „V projektu ale i tyto obce zaneseny jsou a optika tudy povede. Jen se k ní budou moci připojit později," vysvětlila Jelínková.

Autor: Kamil Černý

18.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nečekaná žeň čekala třebíčské plavce na podzimní ceně Motorletu, zleva David Svoboda, Sára Doležalová, Barbora Seemanová a Marie Magdalena Davidová.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Volby na Třebíčsku.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku. Podívejte se

Čáslavice - Jedna z nejkrásnějších vyhlídek na Třebíčsku se nachází na nenápadném místě nedaleko kostela a hřbitova u Čáslavic. Místo zvané Hanzalův kopeček skýtá zvláště za slunných podzimních dní půvabné rozhledy do všech světových stran.

Zahrádkáři budou vystavovat tradiční druhy i rarity

Třebíč - Zahrádkáři se chystají v Třebíči ukázat své letošní výpěstky. Od pátku do pondělí promění Zahrádkářský dům ve Švabinského ulici v jednu velkou podzimní zahradu. Uskuteční se tam jubilejní třicátá oblastní výstava ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Na kapotu auta před domem někdo vyryl kosočtverec

Třebíč - Kosočtverec někdo vyryl na kapotu auta Nissan Juke, která stálo před domem v ulici Sv. Čecha v Třebíči.

Veletrh vzdělávání představí v Třebíči nabídky škol

Třebíč - Veletrh vzdělávání Didacta se ve čtvrtek 19. října uskuteční v Třebíči. Cílem veletrhu je podat ucelený přehled o vzdělávacích nabídkách škol a uplatnění v praxi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení