Bagry, těžká nákladní auta a další stavební technika. Tak vypadá Václavské náměstí v Třebíči už čtyři měsíce. „Nemůžu říct, že by se to tu nepohnulo. Dělají tady opravdu hodně, ale už to trvá dlouho a je to únavné,“ poznamenala Jana Svobodová, která bydlí nedaleko.
Práce totiž omezují nejen zdejší obyvatele, ale i řidiče, kteří musejí náměstí objíždět vedlejšími ulicemi. A v místě samozřejmě vzrostl i hluk. „Občas je to skutečně nepříjemné. Je jasné, že ty stroje nemůžou pracovat potichu, ale i tak se těším, až to tu skončí,“ dodala Svobodová.
Jenže v tomto ohledu má trochu smůlu. Město totiž odsouhlasilo posunutí termínu, dokdy mají být práce hotové. A navíc se objevily vícepráce, takže zakázka vyjde dráž, než se předpokládalo.
Náměstí mělo zářit novotou nejpozději 31. srpna. Jak se ale zdá, ve své nové podobě se veřejnosti představí o více než dva týdny později. „Termín dokončení jsme prodloužili do sedmnáctého září. Je to kvůli skále, se kterou se nepočítalo. Navíc se tam přidává velké množství zeleně,“ vysvětlil starosta Pavel Pacal.
Podle něj se také objevily potíže u těch částí náměstí, které se měly opravit jen na povrchu. „Třeba části chodníku. Když se do nich sáhlo, zjistili jsme, že z dřívějších staveb tam nejsou žádné konstrukční vrstvy. Takže se to musí udělat pořádně,“ doplnil starosta s tím, že tyto položky znamenají i navýšení ceny za zakázku. „Při shrnutí všech méněprací a víceprací to bude v konečném součtu asi osm set tisíc korun navíc,“ dodal Pacal.
Regeneraci Václavského náměstí město vysoutěžilo za zhruba 11,3 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Čtyřmi miliony se na zakázce podílí společnost Vodovody a kanalizace, takže na město dosud připadalo sedm milionů a tři sta tisíc korun. Navýšení o osm set tisíc korun tak představuje více než deset procent z vysoutěžené ceny. Částka tedy nyní přesáhne osm milionů.
Toto zjištění notně rozladilo šéfa opozice Jaromíra Baráka. „To už je v Třebíči standard. Snad si ani nepamatuji zakázku ze stavební oblasti, kde by se posléze neobjevily vícepráce. Vždy se něco vysoutěží za nějakou cenu. Pak se to dorovná tímto způsobem,“ zhodnotil Barák.
Obyvatelé náměstí i radní se ale shodují v tom, že se na místě pracuje svižným tempem. Někdy možná až příliš svižným. „Počítač mám plný e-mailů, kde si lidé stěžují, že dělníci tam pracují buď už v sedm ráno, nebo hodně pozdě odpoledne. To ale ve všední dny lze. Samotnou kapitolou však byla práce o víkendu,“ informoval starosta Pacal.
Podle něj se právě kvůli tomuto problému lidé ozývali nejvíce. „Tyto stížnosti byly v mnoha případech oprávněné. Někdo z pracovníků tam třeba řádil v neděli s vibračním pěchem, takzvanou žábou,“ nastínil Pacal situaci, která svou hlučností vyvolala mezi místními jistou nevoli. „Stavbyvedoucímu jsme pak řekli, že není možné, aby se na místě pracovalo tímto způsobem. Vyhláška omezuje hlučné práce v neděli,“ dodal starosta.