Nejméně 27 obcí a měst na Třebíčsku dává k letošnímu výročí opravit válečné hroby a pietní místa, vážící se k padlým a činnosti československých legionářů. Přispívá jim i kraj Vysočina. Ve většině případů částkou 15 tisíc korun.


K finančně i časově nejnáročnější rekonstrukci se rozhodli v Želetavě. Pomník obětem první světové války spolkne bezmála 700 tisíc korun. Probíhající práce potrvají zhruba do konce října. „Je to poměrně velký pomník, opravuje se včetně popisku a oplocení. Z vlastního rozpočtu dáme 136 tisíc, 542 tisíce jsme získali od ministerstva vnitra,“ sdělil starosta Oldřich Čech.


Hned druhou nejvyšší investicí je oprava pomníku v Krahulově. Vyžádá si téměř 114 tisíc korun. Třetí na žebříčku nákladů je Litohoř. Rekonstrukce tamního pomníku v parku přijde na 90 tisíc.


Ze starého a zaneseného v upravený se letos změnil například i památník v Dukovanech. Ke krajské dotaci obec přidala 34 tisíce. „Opravy proběhly už začátkem léta. Do pořádku jsme dali i okolí pomníku,“ doplnila účetní obecního úřadu Věra Šmatová.


Úprav za desetitisíce s přispěním kraje Vysočina se letos dočkaly nebo ještě dočkají i jiná pietní místa v třebíčském okrese. A to v Cidlině, Dalešicích, Dolních Vilémovicích, Jakubově, Jaroměřicích nad Rokytnou, v Kamenné, Koutech, Lesním Jakubově, Lesonicích a Markvarticích. Další jsou v Mikulovicích, Mladoňovicích, Vraníně u Moravských Budějovic, Petrovicích, Přešovicích, Radoníně, Radošově, Radoticích, v Rokytnici nad Rokytnou, Slavěticích, Štěměchách, ve Štěpkově a Zárubicích.


První světovou válku a její oběti připomínají stovky míst. „Jen na území kraje Vysočina jsou 423 vojenské hroby a 393 pietní místa, připomínající válečné osudy. Čísla jsou neustále aktualizována,“ vzkázala krajská mluvčí Jitka Svatošová.


Každý, kdo by chtěl památku padlých uctít místem novým, musí nejdřív získat souhlas ministerstva obrany.