„Pořád řešíme, co budeme schopni z doporučení akceptovat a co budeme dělat v menším rozsahu, než jsou požadavky ministerstva. Z organizačních důvodů nedokážeme všechno udělat na sto procent,“ říká Jan Vaněk, ředitel třebíčské Základní školy Benešova.
Například neumějí vystřídat šest set strávníků podle regulí. „Ale to není nereálné jen u nás,“ podotýká ředitel.
V Jemnici přizpůsobili „nové době“ rekonstrukci školy. „Upravili jsme sociální zařízení a jídelnu, aby splňovaly nové hygienické požadavky,“ řekl ředitel Zdeněk Hirt. Školu ještě čeká naplánovat další postup. „V příštím týdnu se poradíme s učiteli, jak řešit ranní a odpolední družinu. Problémem budou odchody na obědy, kde minimalizujeme riziko střetů žáků. A do toho všeho musíme dodržet vzdělávací plán,“ popsal situaci.
S kantory se bude příští týden na postupu domlouvat i ředitel Základní školy Havlíčkova v Moravských Budějovicích František Dostál. „Je dobře, že záleží na nás, jak doporučení uděláme. My to budeme řešit s kolegy v pondělí, po neděli totiž může být všechno jinak,“ podivuje se.
Až děti přijdou po prázdninách do této školy, čeká je díky dotacím umělý povrch na hřišti.
Ve výčapské základní škole přestavěli půdu. Bude sloužit žákům jako keramická dílna a učebna jazyků. „Nová půda bude překvapením, první školní den ji slavnostně otevřeme. Přizpůsobili jsme se nařízením vlády a dodržíme zvýšenou hygienu. Především jsme ale rádi, že nastoupí všichni žáci. Osobní kontakt s nimi je při výuce nesmírně důležitý,“ je přesvědčená ředitelka Marie Bartíková.
V Rokytnici nad Rokytnou mají malotřídky. „Druháci jsou se třeťáky a čtvrtý ročník s pátým, jen prvňáci budou samostatně,“ přiblížila organizaci ředitelka Jaroslava Ryglová. Nařízení berou v klidu. „Nijak nás to nezasahuje, není to obtěžující. Režim jsme si už vyzkoušeli na jaře a fungovalo to,“ doplnila.
JIŘÍ KAŠPÁREK