VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava trati zrychlila cestu z Třebíče do Brna o šest minut

Třebíčsko – Téměř rok trvající práce na železniční trati do Brna skončily. Jedním z hlavních cílů revitalizace úseku mezi Krahulovem a Zastávkou u Brna bylo snížení jízdní doby a zvýšení komfortu pro cestující. Ti se nyní do Brna dostanou o šest minut rychleji.

7.7.2017
SDÍLEJ:

Nové nástupiště na nádraží v Třebíči.Foto: Deník/ Jaroslav Loskot

Zástupci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) přitom původně slibovali zkrácení jízdní doby mezi Okříškami a Zastávkou u Brna u rychlíků v průměru o jedenáct minut a u osobních vlaků dokonce až o pětadvacet minut. To byl však pouze ideální případ. „Jde o možnosti infrastruktury, která vychází z maximální povolené rychlosti. Jestliže dopravce není schopen, nebo prostě jenom nechce využívat plné traťové rychlosti, pak možné časové úspory nedosáhne,“ popsal mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Podle zástupců Českých drah (ČD) však pouze zvýšit rychlost na některých úsecích nestačí. Nutné by byly ještě razantnějších investice do infrastruktury. „SŽDC sice zvýšila traťovou rychlost na některých úsecích, nebylo však vybudováno ani zdvojkolejnění trati, ani nové výhybny, které by umožnily posunout křižování vlaků o několik kilometrů dál a využít tak zmiňované zrychlení. Možné časové úspory se tedy rozplynou z velké části do prodloužení čekání ve vybraných stanicích, zvláště v Náměšti nad Oslavou a Třebíči,“ vysvětlila mluvčí ČD Radka Pistoriusová.

A mohlo být i hůře. V jednom z návrhů jízdního řádu pro příští rok dokonce hrozilo, že u osobních vlaků nedojde ke zrychlení vůbec. Důvodem bylo zachování přestupních návazností na autobusové linky Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (IDS JMK). Zrychlení v řádu minut umožnila až dohoda se společností Kordis JMK, která koordinaci IDS JMK zajišťuje, na posunu křižování vlaků z Kralic nad Oslavou do Rapotic.

Kratší jízdní doba u rychlíků bude od 10. prosince, kdy má začít nový jízdní řád platit, znamenat, že budou vyjíždět z brněnského nádraží o sedm minut později. Tedy každou lichou hodinu a 27 minut. A do Brna z Třebíče dojedou o šest minut dříve.

Dalšího zrychlení by se cestující mohli dočkat v dalších letech. „Již v návrhu grafikonu na rok 2019, kdy by měla vstoupit v platnost nová koncepce Veřejná doprava Vysočiny, se počítá s dalším snížením času. Další snižování jízdní doby bude záležet na rekonstrukci zbývajících úseků – mezi Vladislaví a Studencem a Zastávkou u Brna a Brno – Horní Heršpice,“ dodal vedoucí odboru dopravy a odborník na železnici Aleš Kratina.

Autor: František Vondrák

7.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Ilustrační snímek

Třebíč si připomene Mezinárodní den lidských práv

Spirituál kvintet měl vánoční koncert v chrámu sv. Markéty

Jaroměřice nad Rokytnou - Adventní a vánoční melodie a písně v podání skupiny Spirituál kvintet zazněly v jaroměřickém chrámu sv. Markéty.

Model Třebíče v roce 1835 město odkoupí

Třebíč – Co se na jaře nepovedlo, podařilo se v prosinci. Když v červnu chtěla firma Kapucín prodat městu za 1,2 milionu korun modely Třebíče z dílny místního modeláře Stanislava Vršky, zastupitelé pro to ruku nezvedli. Na prosincovém zasedání už ale měli většinový názor jiný a koupi svými hlasy podpořili.

Nově budou za psa platit i ti, kdo si nahlásí trvalý pobyt na radnici

Třebíč – Od ledna začne v Třebíči platit nová vyhláška o místním poplatku ze psů. Sazby se nemění, změny oproti minulosti ovšem jsou.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT