Třebíč dělá dvoukolové aukce. Aby se měla od čeho odrazit, potřebuje stanovit projektantské náklady. Ty zjednodušeně řečeno zahrnují všechny předpokládané náklady na chystanou stavbu, které se vypočítávají podle stanovených tabulek. „V případě Nerudovy ulice činily tyto náklady jednaosmdesát milionů korun. V prvním kole aukce spadla cena na dvaasedmdesát milionů. Ty pak byly základem pro druhé kolo dražby. V něm náklady klesly na konečných čtyřiapadesát milionů korun,“ vysvětlil starosta Pavel Pacal.

Ve druhém kole aukce se o zakázku utkalo sedm firem. Nejnižší, a z pohledu města tedy nejlepší nabídku nakonec přihodila společnost Klee. „Pokles cen teď vidíme i jinde než v Třebíči. Je to už poměrně běžný jev. Hodně záleží na tom, jak projektant připraví dokumentaci,“ uvedl šéf firmy Bohuslav Klee.

Jarní blokové čištění v Třebíči je spjaté nejen s úklidem ulic, ale i odtahem překážejících aut. Letos se k nim dokonce přidal i karavan.
VIDEO: Odtah karavanu při blokovém čištění v Třebíči. Podívejte, jak to dělají

Zřejmě se tak vrací trend, na který byly firmy i města zvyklé před více než rokem. Loňský rok byl totiž abnormální. Zatímco dříve se s cenami dalo také podobně hýbat, loni se firmám jít s cenou dolů příliš nechtělo. Třebíč například soutěžila rekonstrukci zimního stadionu. Tam cena dosáhla 799 milionů korun, přitom předpoklad byl lehce přes půl miliardy. „Proto jsme zakázku zrušili a chystáme ji vypsat znovu. Myslíme si totiž, že teď bude po stavebních pracích větší hlad a firmy budou ochotné je dělat za nižší částky. Podobně jako před několika lety, když jsme soutěžili zakázku na revitalizaci Karlova náměstí. Firmy šly tehdy s cenami velmi dolů,“ zavzpomínal Pacal.

Projektantská cena na opravu Karlova náměstí činila dvě stě milionů korun. „Ale v prvním kole klesla na 170 milionů a ve druhém na konečných 133 milionů,“ uvedl Pacal.

Skutečnost, že stavebních zakázek ubyde a firmy se tak budou předhánět, aby je získaly, potvrdil i hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Letos je nutné ve stavebnictví počítat s horším výsledkem. Mělo by se mírně propadnout o 0,3 procenta,“ uvedl ekonom s tím, že tento rok bude ve znamení hledání úspor ve veřejných rozpočtech. Obce budou šetřit a stavebníci budou muset jít s cenami dolů.

Poklesu cen nejen stavebních prací, ale i nemovitostí si všímají také běžní lidé. „Dcera se chystá koupit byt. Loni jsem jí říkal, ať ještě chvíli počká, že na to není dobrá doba. Za dvoupokojový byt v třebíčských Domcích chtěli tři miliony. Teď je cena o sto tisíc nižší,“ uvedl Milan Horáček z Třebíče.

Práce začne v dubnu

Platbu oněch čtyřiapadesáti milionů korun, které se nakonec objevily v dražbě prací pro Nerudovu ulici, si mezi sebe rozdělí město a svazek obcí Vodovody a kanalizace. Svazek zaplatí kompletní opravu tamní vodárenské soustavy, město povrch ulice či veřejné osvětlení. Třebíčská radnice počítá s tím, že z městského rozpočtu tak do opravy „Nerudovky“ půjde kolem čtyřiadvaceti milionů korun.

Jak se vyvíjela cena rekonstrukce Nerudovy ulice v Třebíči:
Projektantská cena činila 81 milionů korun.
V prvním kole elektronické aukce klesla na 72 milionů korun.
Ve druhém kole klesla na 54 milionů korun.
Tato cena je výsledná. Elektronické aukce se ve druhém kole zúčastnilo sedm firem.

Práce začnou 3. dubna a potrvají až do poloviny listopadu příštího roku. „Letos se pustíme do východní části Nerudovy ulice, tedy od Mrštíkovy ulice směrem k Úvozu. Příští rok začneme u Úvozu západním směrem až ke křižovatce Nerudovy s Hálkovou ulicí,“ dodal místostarosta Pavel Janata.