Místní přezdívali křižovatku jako nejsložitější ve střední Evropě, vesnici totiž protínala šesti směry. Podobně ji vnímal také řidič Vlastimil Frühauf z Ostašova. „Byla skutečně na Evropu složitá. Až se divím, že tam nebývaly nehody. Možná právě kvůli tomu, že každý řidič zpomalil natolik, aby se ujistil, jak má správně jet. Snad teď nezačnou jezdit jako blázni a nepodcení ji, když je dobře udělaná,“ zamyslel se Frühauf. Křižovatka změnila také hlavní a vedlejší silnice.

Nová hlavní silnice vede rovně od Dolních Vilémovic a návsi směrem na Ostašov. Původně přitom bývala vedlejší. A hlavní silnice v minulosti vedla směrem od Zárubic a Myslibořic směrem na Ostašov. Podle starosty Lipníku Petra Sameše je nové značení přehlednější. „Za mě je nová verze rozhodně lepší. Já s ní jsem spokojený. Jen od řidičů autobusů a kamionů to bude vyžadovat trochu dovednosti,“ řekl Deníku.

Přes Novou Ves se lze nyní dostat jen pěšky nebo na kole.
Cesta přes Novou Ves je uzavřená, do Vápenky se lidé radši jezdí koupat na kole

Přestože on sám s tím je spokojený, dostal se i k opačným reakcím. „Někteří o tom mají jinou představu. Z většiny jsou ale reakce kladné. Je to taky o zvyku. Ty, kteří jsou zvyklí jezdit po paměti, překvapí změněná přednost v jízdě a mohou s tím mít problém. Bude vyžadovat čas, než si na to zvyknou. Ale věřím, že si všechno sedne,“ dodal starosta s tím, že práce jsou hotové o měsíc dříve díky dobré koordinaci dodavatele. Přestavba rozcestí začala v březnu.

Jak práce postupovaly, sledovala Helena Macháčková. Bydlí totiž na dohled bývalému komplikovanému rozcestí. „Vypadá to teď pěkně, i když má jiný styl. Sama řídím, jen jsem ještě neměla příležitost se tudy projet. Ale těším se na to, obavy z ní nemám. Ty mám naopak z toho, aby tu nebyla havárie. Snad lidé za volantem nezačnou bláznit. Stopku teď příliš řidičů nerespektuje,“ popsala obyvatelka Lipníku.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Práce v centru obce přesto nekončí. Do konce roku v Lipníku ještě navážou na křižovatkou opravou opěrné zdi u místního obchodu. „Je poničená kvůli budování kanalizace, při stavbě křižovatky. Půjde ale o dodělávku a drobnost, nic zásadního. Upravíme i prostranství před obchodem,“ předeslal starosta Petr Sameš.

Kam se dá z křižovatky v Lipníku jet:
Obce: Ostašov, Klučov, Dolní Vilémovice, Myslibořice, Jaroměřice nad Rokytnou
Místa v Lipníku: kulturní dům, hasičská zbrojnice, hospoda, obchod, uličky mezi domy