„Děláme, co můžeme. Stále doufáme, že významné firmy či osobnosti z Vysočiny projeví zájem zapsat se do historie takto významné rekonstrukce,“ poznamenal jaroměřický farář Tomáš Holcner.

Letos se budou řešit organizační záležitosti, jako je výběr dodavatele prací a příprava stavby, příští rok touto dobou už bude vidět lešení.

Jak to bude po dobu oprav s přístupem do památky, se teprve uvidí. Vítězná firma musí zajistit bezpečnost práce a také držet termíny. To je na prvním místě. Jinými slovy, po dobu rekonstrukce do roku 2022 nelze počítat s tím, že by se uvnitř pravidelně konaly bohoslužby, pohřby a svatby a že by tam běžně chodili v rámci prohlídkové trasy návštěvníci zámku.

„Jsme domluvení na možném využití městské obřadní síně u místního hřbitova – to především pro pohřby, ale dokážu si uvnitř představit i bohoslužby, máme tam zázemí včetně varhan. A co je zásadní – ten prostor je bezbariérový,“ předeslal Holcner s tím, že farníci si pak můžou zajít nakoupit do vedlejšího obchodního domu nebo zalít květiny na hřbitově.

Další možností je Lidový dům na náměstí, který patří farnosti, ovšem do sálu vedou schody a pro hůř pohyblivé farníky to bude problematické.

Tyršovy sady.
Tyršovy sady poznamenal hurikán, bude se tam kácet

Jak to bude s církevními svatebními obřady? „S kastelánem už jsme dohodli, že je můžeme konat v reprezentačních prostorách zámku,“ odpověděl Holcner. Chrám svaté Markéty, jak už bylo řečeno, patří římskokatolické církvi, zbytek komplexu budov zámku je v majetku státu. S tím souvisí i platby za církevní svatbu v zámeckých prostorách. Budou podle běžného komerčního ceníku. V chrámu svatebčané dávají dobrovolný dar církvi.

Starosta Jaroměřic Jaroslav Soukup (ČSSD) uvedl, že ho zpráva o udělené bezmála stomilionové dotaci farnosti potěšila. „Zámek s chrámem jsou stěžejní objekty města. Je to pro nás nepředstavitelná hodnota. Samozřejmě budeme s církví po dobu rekonstrukce spolupracovat,“ řekl Soukup.

Spoluprací rozuměl podporu při hledání náhradních prostor pro konání obřadů i finanční výpomoc, o níž ještě budou zastupitelé jednat.

Barokní chrám svaté Markéty spolu se zámkem patří mezi nejvýznamnější památky Vysočiny. Statik však loni zvedl varovný prst, když posuzoval stav chrámu. Kopulovitá střecha je na tom tak špatně, že důrazně nedoporučil konat obřady a akce uvnitř historického objektu, jakmile meteorologové vydají výstrahu například kvůli silnému větru. Opravovat se bude komplet kostel, nejsložitější bude záchrana fresky právě v jeho kopulovité střeše.