Barák se ostře vymezoval vůči záměru investovat sedm milionů korun do projektové dokumentace kompletní rekonstrukce městského zimního stadionu, která je podle jeho názoru v mnoha ohledech sporná a příliš rozmáchlá. Je přesvědčený, že jsou ve městě potřebnější oblasti, na které lze navíc získat získat dotace, například by se orientoval na výstavbu sociálních bytů.

"Bez přípravy se nehneme"

Přípravu rekonstrukce tohoto sportoviště, největší od 70. let, kdy bylo postaveno, naopak jednoznačně podpořil starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) a vstřícně se vůči záměru vyslovil rovněž Jakub John (ODS). „Domnívám se, že je nutné mít projekty připravené. Abychom mohli investici udělat v případě, že bude realizovatelná. Opět nabouráváte to, že se nemá projektovat, nemá se nic chystat,“ vytkl Barákovi John.

Barák k tomu uvedl, že se za stamiliony korun chystá ještě revitalizace Karlova náměstí a na město velikosti Třebíče je tak rozsáhlých investic moc.

Pavel Iša na výstavě o třebíčských koželuzích.
Potomek třebíčských koželuhů schraňuje rodinné dokumenty


Nač luxusní restaurace?


Na to ale Pavel Pacal odpověděl, že existuje zdroj na ministerstvu školství, kde lze získat dotaci 60 procent, 40 procent je spoluúčast města. „A na té spoluúčasti je možné oslovit Kraj Vysočina. Vyhlídky na financování má město úplně jasné,“ zdůraznil starosta, který je zároveň náměstkem hejtmana.

Opoziční zastupitel Barák ale ve výtkách pokračoval. „Netvrdím, že stadion nepotřebuje určitou opravu. Ovšem nesouhlasím, kam má 220 milionů směřovat. Aby měli hokejisté v zázemí klimatizaci, je v pořádku. Ale aby tam byla luxusní restaurace, se mi nelíbí. Navíc se má snížit počet míst pro diváky,“ zdůraznil Barák a dodal, že v Jihlavě plánují znovupostavit zimní stadion za 500 milionů korun. „A my dáme 220 milionů do toho, že nejviditelnější bude luxusní restaurace?“ Položil otázku. Byl by pouze pro postupnou opravu toho, co nejvíc „hoří“.

ilustrační foto
Studenti třebíčského gymnázia získali cenu za komiks a dopisy ve francouzštině

Podle starosty jsou Barákova slova demagogie

Pavel Pacal nad Barákovými výroky kroutil hlavou a nazval je demagogií nejhrubšího zrna. Odmítl nálepkovat plánovanou restauraci slovem „luxusní“. „Má především splnit požadavek, aby hokejisté a návštěvníci měli možnost zajít si na standardní občerstvení. Podstatou revitalizace je ale něco úplně jiného,“ řekl. A vyjmenoval všechno, co je na budově špatně – ledová plocha, nevyhovující hlediště, osvětlení, střecha, chybějící zateplení, nevyhovující zázemí, kdy se malí hokejisté už dvacet let tísní v šatnách bez oken. „Co se týká Jihlavy, nejspodnější úvahy začínají kolem jedné miliardy,“ dodal s tím, že i o výstavbě sociálních bytů už vedení města uvažuje. Městský rozpočet včetně projektové dokumentace na revitalizaci zimáku byl nakonec schválen.

Jihlavě má pomoci kraj i stát

V Jihlavě konečně nedávno schválil záměr postavit na místě současného zimního stadionu úplně novou krajskou multifunkční halu, kde se bude samozřejmě hrát i hokej. Pokud vše půjde ideálně, mohla by vyrůst do roku 2023. Místní politici se ale k tomuto kroku rozhoupávali řadu let, myšlenka má i v krajském městě odpůrce, kteří se domnívají, že by bylo peníze lepší „umořit“ jinde.

„Odhadované náklady na stavbu jsou 750 milionů korun bez DPH. Předběžně to vypadá, že by se jednou třetinou měl podílet kraj, jednou třetinou stát a zbytek finančně pokryje město. Tyto podíly se ještě budou upřesňovat,“ uvedl jihlavský radní David Beke (ODS). Podle jeho slov může stavbu zastavit pouze "nějaká výrazná nečekaná událost". „Hlavním bičem rychlé přípravy je havarijní stav střechy,“ doplnil.

Masopustní průvod. Ilustrační foto.
Radnice v Okříškách zkoumá, zda lidé vyrazí do masopustního průvodu