Poměrně vysoká dlužná částka je nasčítána pouze za letošního půl roku. Z 552 lidí jich zatím zaplatilo pouze 62 a jen 21 z nich plnou částku – tedy 4000 korun. Vyplývá to ze statistik, které vydaly SMJ, jež jsou provozovatelem protialkoholní stanice.

Od začátku roku do konce června prošlo branou záchytky 480 mužů a 72 žen. „Nejmladšímu bylo šestnáct let a nejstaršímu sedmdesát devět. Průměrný věk se pak pohyboval okolo jednačtyřiceti,“ uvedl mluvčí SMJ Martin Málek.

Nejvíce opilců putovalo na protialkoholní stanici z jihlavského okresu. „Bylo jich 144,“ podotkl mluvčí. „Zahanbit“ se však nenechali ani milovníci alkoholu ze Žďárska. Těch na záchytce letos střízlivělo už devadesát osm.

I zahraniční „hosté“

O „ubytování“, které je dražší než v leckterém luxusním hotelu, se nenechalo připravit ani třicet sedm cizinců. „Nejvíce jich bylo ze Slovenska, a to dvacet šest. Střízlivěli u nás ale například i Bulhaři, Mongolové, Ukrajinci, Litevci, Němci či Holanďané,“ doplnil dále Martin Málek.

Opilci na stanici pobývají několik hodin. „Na základě změny zákona už neplatí, že doba záchytu musí být minimálně osm hodin. Nový výklad udává, že lidé tam jsou do odeznění klinických příznaků opilosti. Tudíž doba může být i kratší. Nadále ale zůstává, že maximální délka záchytu je jeden den,“ informoval Málek.

Nejdelší doba záchytu byla podle něho 23 hodin 40 minut. „Nejvyšší naměřená hodnota pak 4,38 promile alkoholu,“ dodal.
Od 1. dubna letošního roku se změnil systém vymáhání pohledávek, který po zřizovateli stanice, kraji Vysočina, převzaly SMJ jako provozovatel.

„Když nám zachycené osoby nezaplatí přímo na místě a poté ani takzvané Uznání dluhu, vymáháme to od nich právní cestou,“ sdělil Málek.