Nad operačním stolem se sklání lékař Jiří Jeřábek, vyhlášený odborník. Dnes svým kolegům, kteří se sem sjeli z celé republiky, předvede dvě verze zákroku – komplexní a laparoskopickou. „Tu druhou lze nazvat jako chirurgii klíčovou dírkou. Nemusíte do těla pacienta otevírat velké dveře,“ vysvětluje velice srozumitelně i laikům, kteří mají také možnost operaci sledovat.

Je to značný rozdíl oproti zákroku, kterým svůj pracovní den začíná. Během něj musí pacienta doslova otevřít. „Ten pán je po opakovaných operacích. V břišní dutině bylo hodně srůstů. Zde laparoskopická operace není možná,“ přibližuje Jeřábek.

Na sále je neobvykle živo. Kromě chirurga a jeho asistenta, instrumentářky, anestezioložky a její kolegyně, vrchní sestry a sanitáře zde neustále kmitá například i obíhající sestra. „Tak se jí skutečně říká. Obíhající sestra podává věci instrumentářce a zajišťuje bezpečnost pacienta během operace,“ objasňuje vrchní sestra Renáta Hanzalová.

Na místě stávající slavětické křižovatky vznikne kruhový objezd.
Dvaadvacet kilometrů silnic na Třebíčsku čekají opravy. Víme, kudy neprojedete

Břicho pacienta sleduje kamera zabudovaná v lampě nad operačním stolem. Tu je ale potřeba občas upravit, což dělá sanitář. „Ještě trochu ji posuňte nalevo. Ne ne, teď je to na stojáka. Tááák, teď nám pán opravdu leží,“ kvituje sanitářovo počínání instrumentářka, která poslední větou rozesměje všechny přítomné.

V těle pacienta zeje veliká díra. Lékař do ní vkládá síťku, ještě provádí několik úkonů a následně otvor zašívá. Netrvá dlouho a pacienta odvážejí ze sálu. Ten se uklidí, tým si chvíli odpočine a následuje druhá operace. Ta, kdy chirurg vnikne do těla pacienta takříkajíc klíčovou dírkou.

Tuto operaci podstupuje mladá žena. Operační tým ji na stůl polohuje poněkud jinak než předchozího pacienta. Ten na stole ležel vodorovně, zatímco žena je v zádech prohnutá a nohy jí směřují dolů. Díky tomu se propne břicho. Najít ideální polohu ale není jednoduché, zabere to několik minut. „Příprava pacienta se nedá úplně natrénovat, každý je totiž jiný. Proto vždy hledáme nejlepší polohu, aby se panu doktorovi operovalo co nejpohodlněji,“ objasňuje anestezioložka, lékařka Markéta Veselá.

Budova Besedy v Moravských Budějovicích.
Ředitel moravskobudějovické Besedy: s radnicí se špatně jedná. Končím

Ani tato operace netrvá dlouho. Doktor Jeřábek udělá pacientce do břicha drobné dírky, jimiž zastrčí dovnitř kameru i nástroje. Obraz břišní dutiny zvětšený na obrovský monitor sledují v konferenčním sále jeho kolegové z Prahy, Olomouce, Vyškova, Uherského Hradiště, Hodonína a Jihlavy. Stejný obraz vidí i sám chirurg, který stíhá operovat i komentovat své počínání a odpovídat na dotazy z konferenčního sálu. Technika, kterou disponuje Nemocnice Třebíč, je opravdu špičková.

Pak přichází poslední steh. „Hotovo,“ zazní z operačního sálu.

O několik minut později se pacientka pomalu probouzí. Operace se povedla na jedničku. V létě může jít do plavek, aniž by si kdokoli všiml, že podstoupila zákrok na břichu. Třebíčská nemocnice je svými operacemi kýly zkrátka vyhlášená.