„Pokud jde o svatby, snoubencům nová služba ušetří nejméně jednu cestu k nám na úřad, na matriku. Několikrát jsem u svých známých zažil debatu, že uvažují o svatbě a složitě vymýšleli termíny, nerealisticky dávali dohromady některé věci. Zatímco nyní se podívají na jasnou nabídku i na koho se obrátit a nemusejí také spekulovat, jaké dokumenty mají přinést,“ popsal motivaci pro vznik služby třebíčský starosta Pavel Pacal.

Jen loni si lidé na třebíčské radnici zařizovali 205 sňatků. „V posledních letech už je víc svateb mimo Malovaný dům v Třebíči,“ prozradil místostarosta Pavel Janata.

Lidé často volí areál kolem baziliky sv. Prokopa – populární je bylinková zahrada. Dále frčí zámek ve Valči, Sádek i soukromé zahrady či pole. „A oddávali jsme už i na třebíčské věži,“ poznamenal starosta Pacal. On-line služba „rezervace termínů svateb“ je na městských webovkách v základní nabídce „chci si zařídit“ pod odkazem „elektronické služby“.

Zavlažovací vaky na kapkovou zálivku stromů. Ilustrační foto
Stromy schnou. Okříšky na jejich záchranu pořizují zavlažovací vaky

Ve stejném sloupci pod svatbami je „rezervace termínů vítání občánků“. Pro představu – loni se v Třebíči tento akt uskutečnil dvanáctkrát, vždy to bylo po 12 dětech. V okresním městě tak přivítali celkově 144 nových občánků.

Volná pracovní místa ve školách a školkách v Třebíči a okolí zájemci najdou v základní nabídce webu Třebíče „chci si zařídit“ pod odkazem „vzdělávání“. Má to zájemcům pomoci se zorientovat, kde zrovna shánějí učitelku, asistenta pedagoga nebo například někoho na školní úklid. Aktuálně je v tabulce sedm pracovních pozic včetně kontaktu, rozsahu úvazku či požadovaného vzdělání.